Volvo Ocean Race 2014-2015: Start piątego etapu przełożony

0
587

Rozpoczęcie etapu 5 z Auckland do Itajaí zostało odłożone ze względu na supercyklon, który może rozwinąć się na trasie wyścigu.

 

Flota miała wyruszyć w podróż w niedzielę 15 marca, ale z prognoz wynika, że na trasie może rozwinąć się cyklon tropikalny piątego stopnia. W związku z tym organizatorzy wyścigu postanowili opóźnić start o co najmniej 24 godziny.

„Bezpieczeństwo przede wszystkim.” – powiedział dziś prezes Volvo Ocean Race, Knut Frostad. – „Podjęliśmy decyzję teraz, bo jeszcze dokładnie nie wyśledziliśmy trasy tego cyklonu tropikalnego. Jest niezwykle duży i właściwie blokuje drogę naszym żeglarzom.”

 

Obecne prognozy wskazują, że cyklon tropikalny, który został nazwany „Pam” i jego siła  już osiąga 200 km na godzinę, może stać się jeszcze silniejszy, ponieważ kieruje się na południe. Nawet, jeśli cyklon ominie Nową Zelandię, wzburzone morze może spowodować poważne problemy we flocie.

 

„Naszym największym problemem jest stan morza, a nie wiatr.” – kontynuował Frostad. – „Jachty mogą znieść silne podmuchy wiatru, ale wzdłuż wybrzeża Nowej Zelandii będą bardzo duże fale i nie będzie się gdzie ukryć. Nie pozwolimy jachtom opuścić Auckland wcześniej, niż o 14.00 w poniedziałek, ale równie dobrze start może się jeszcze bardziej opóźnić. Wszystko zależy od tego, jak będzie przemieszczał się cyklon.” 

 

 

Wyścig w porcie zaplanowany na sobotę, 14 marca, odbędzie się zgodnie z planem. Aktualne prognozy pogody zakładają doskonałe warunki żeglarskie, ze wschodnim wiatrem o sile 20 węzłów i ciepły, słoneczny dzień.

 

Mimo opóźnienia, cała ceremonia pożegnania zawodników i oficjalne rozpoczęcie etapu 5 odbędzie się w niedzielę.

 

 

Zdjęcia: Ainoha Sanchez, www.windyty.com

 

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródło: informacja prasowa news@volvooceanrace.com i www.volvooceanrace.com

Komentarze