Volvo Ocean Race 2014-2015: Rozpoczął się trzeci etap wyścigu

0
530

 

Gęsta mgła  na wybrzeżu Abu Dhabi sprawiła, że słońce nie dokuczało załogom podczas startu. Jednak każdy kij ma dwa końce – trudno było dojrzeć punkty zwrotne.

Kapitan Abu Dhabi Ocean Racing, Ian Walker, wielokrotnie powtarzał, że przykro mu wyjeżdżać, jednak nie przeszkodziło mu to w wysunięciu się na prowadzenie zaraz po starcie. Zespół miał zaszczyt wyprowadzić flotę z prostu na Ocean Indyjski.

Dongfeng Race Team gonił lidera razem z Team SCA – panie pokrzepione wczorajszym zwycięstwem świetnie sobie radziły.

 

 

Ten etap wyścigu będzie wymagający pod każdym względem, szczególnie w Cieśninie Malakka, która oddziela Sumatrę od Malezji. W niektórych odcinkach zwęża się do 1,5 mili  i jest jednym z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie.

„To najtrudniejszy moment w całym wyścigu.” – mówił nawigator drużyny Alvimedica, Will Oxley w przeddzień startu. – „Cieszę się, że czekają na nas duże fale i silny wiatr, ale problem stanowi połączenie tego z wąskim kanałem i intensywnym ruchem żeglugowym. W nocy pojawiają się szkwały i jest mnóstwo rybaków, którzy nie używają świateł nawigacyjnych i mają długie sieci. Można zaplątać się w jedną z nich, lub, co gorsza, zderzyć się z kimś. Zatem to bardzo stresujące.”

 

Może i stresujące, ale zespołowi Alvimedica udało się wybić na prowadzenie, podczas gdy dotychczasowy lider, Abu Dhabi Ocean Racing, spadł na trzecie miejsce. Zwycięzca etapu 2, Team Brunel, płynie na szarym końcu.

 

Kapitan zespołu Vestas Wind, Chris Nicholson i jego załoga, z pewnością mieli mieszane uczucia żegnając flotę przed jej podróżą do Sanya, która potrwa około 3 tygodni. 

Trwa naprawa jachtu Vestas i istnieje spora szansa, że drużyna wystartuje w dwóch ostatnich etapach tegorocznej edycji wyścigu.

„Najtrudniejszym momentem dla nas będzie pierwsza noc etapu.” – powiedział Chris Nicholson na konferencji prasowej na dzień przed startem etapu 3. – „To właśnie wtedy najbardziej odczuwasz, że bierzesz udział w wyścigu na morzu. Ale teraz mamy nowy cel – koncentrujemy się na naprawie naszego jachtu, aby wrócić do wyścigu.”

 

Aktualny ranking wygląda następująco:

 

Team Alvimedica

Team SCA

Abu Dhabi Ocean Racing

Dongfeng Race Team

Team Mapfre

Team Brunel

 

 

Zdjęcia: Ainoha Sanchez, Warren Little,

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.volvooceanrace.com 

Komentarze