Volvo Ocean Race 2014-2015: Mały kryzys na Dongfeng

0
545

Chiński zespół Dongfeng wpadł w popłoch, kiedy zerwała się lina przy  żaglu J1. Incydent, który mógł przekreślić ich szansę na zwycięstwo, miał miejsce 945 mil morskich od mety, kiedy drużyna pokonała Cieśninę Malakka i znalazła się na Morzu Południowochińskim.

 

Kevin Escoffier (pokładowy „pan złota rączka”) i Eric Peron natychmiast zajęli się naprawą, ale zamocowanie zastępczego stropu i ponowne uniesienie J1 zajęło im ponad 30 minut.

Escoffier zabiera się do całkowitej wymiany stropu, mając do dyspozycji szczegółową specyfikację, którą otrzymał na maila od zespołu Volvo Ocean Race Boatyard.

 

 

Zwycięstwo w Sanya dałoby kapitanowi Charlesowi Caudrelierowi i jego ludziom dwa duże powody do świętowania: staliby się pierwszym chińskim zespołem, który wygra etap w 41-letniej historii wyścigu i wysunęliby się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej po trzech miesiącach regat.

A zwycięstwo Dongfeng ma w zasięgu ręki, bowiem reszta floty znajduje się między 39.9 a 124.4 mil w tyle.

 

„Nie znoszę, kiedy zdarzają się na jachcie problemy – ale z drugiej strony się cieszę, bo to dla nas lekcja, że jeszcze sporo dzieli nas od wygrania tego etapu.” – powiedział Dubois.

 

Caudrelier dodał: „To było dla nas dobre upomnienie i mam nadzieję, że ci na lądzie, który śledzą wyścig, zdają sobie sprawę, że przed nami jeszcze bardzo długa i niebezpieczna droga. Oczywiście jesteśmy szczęśliwi, mamy sporą przewagę, ale ona może bardzo łatwo zniknąć na skutek uszkodzeń mechanicznych takich jak to, lub wielu innych problemów.”

 

Dongfeng był 39.9mil  przed Abu Dhabi Ocean Racing, kolejne trzy zespoły -Team Alvimedica, Team Brunel i Team Mapfre – znajdują się w odległości 2 mil od siebie, między 42 a 43.4 mili za chińskim jachtem.

Jednakże, aktualnie najszybciej we flocie porusza się Team SCA, na szóstym miejscu w rankingu, płynąc z prędkością około 14 węzłów przy wietrze o sile ok. 22 węzłów. Od liderów dzielą damską załogę około 124 mile.

 

 

Liderów oczekujemy w Sanya we wtorek, 27 stycznia.

 

 

Zdjęcia: Sam Greenfield, Amory Ross, Francesco Vignale, Stefan Coppers, Corinna Halloran, Matt Knighton

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: informacja prasowa z news@volvooceanrace.com


 [IK1]Nie jestem pewna tego tłumaczenia, w oryginale : 132m² sail shooting up the forestay

 

Komentarze