Volvo Ocean Race 2014-2015: Kolejne historyczne zwycięstwo Dongfeng

0
567
Chińska drużyna Dongfenf Race Team po raz kolejny zaserwowała widzom wielkie emocje, zwyciężając wyścig w rodzimym porcie w Sanya.

W ubiegłym miesiącu zespół zapisał się już w historii wyścigu, wygrywając etap 3 tegorocznej edycji VOR – żadnej chińskiej załodze wcześniej się to nie udało – a dziś zaliczył kolejne zwycięstwo, wygrywając wyścig w porcie.

Dongfeng w języku chińskim oznacza wiatr ze wschodu i dziś wiał właśnie wschodni wiatr – w Chinach szczęście nam sprzyja.” – mówił później podekscytowany Caudrelier

Drugie miejsce na podium zajęli Walker i jego załoga na Azzam. Drużyna nie ma powodów do narzekań, bowiem dzięki dobrej, drugiej pozycji, wciąż znajdują się na szczycie rankingu wyścigów portowych. Do tej pory na cztery wyścigi mieliśmy czterech różnych zwycięzców.

Zespół Alvimedica sprzątnął Team Brunel sprzed nosa ostatnie miejsce na  podium.

Jednakże przez długi czas mogliśmy jedynie zgadywać, kto wyjdzie zwycięsko z tej potyczki. Bogowie pogody spojrzeli łaskawym okiem dopiero około godz. 14.00 lokalnego czasu.

Wiatr nagle wzmógł się do 10 węzłów i więcej. Wszystkie zespoły, z wyjątkiem Mapfre, pomknęły przez linię startu. Hiszpańska drużyna znalazła się po złej stronie linii i musiała najpierw ją przekroczyć i zrobić zwrot, zanim znalazła się na właściwym kursie.

Najpierw na prowadzeniu był zespół Alvimedica i jako pierwszy dotarł do pierwszej bramki, ale potem pozycję lidera odebrał mu Abu Dhabi Ocean Racing, za którym trzymał się Team Brunel, czekając na okazję. 

Ale Dongfeng, jak zwykle, płynął po swojemu i trafił na dodatkową porcję wiatru. Do czwartej bramki wydawało się, że Caudrelierowi nic nie zagrozi jego z przewagą 200 metrów, ale Azzam załapał jakiś dodatkowy podmuch skracając dystans do lidera do 50 metrów.

Jednak Caudrelier i jego mieszanka chińskich, francuskich i szwedzkich żeglarzy już nie raz pokazali, że kiedy są pod presją, stać ich na wszystko i odnieśli zasłużone zwycięstwo w Sanya, któremu towarzyszył chór gromkich okrzyków dochodzących z doków.

Dla Mapfre był to kolejny rozczarowujący dzień, ponieważ nigdy nie udało im się nadrobić strat po słabym starcie. Team SCA popłynął dobrze po zwycięskim wyścigu w porcie w Abu Dhabi na początku stycznia, ale nie stanowił zagrożenia dla liderów w Sanya.

 

A oto wyniki:

1. Dongfeng Race Team

2. Abu Dhabi Ocean Racing

3. Team Alvimedica

4. Team Brunel

5. Team SCA

6. Team Mapfre

 

Zdjęcia: Victor Fraile, Ainoha Sanchez

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: informacja prasowa news@volvooceanrace.com 

Komentarze