Volvo Ocean Race 2014-2015: Jeszcze za wcześnie na radość

0
638

Zespół Brunel wciąż utrzymuje się na prowadzeniu podczas drugiego etapu VOR – ale do Abu Dhabi jeszcze wiele mil i wciąż jest za wcześnie, by cokolwiek brać za pewnik.

 

 

Wczoraj holenderski jacht Bouwe Bekkinga miał 12 mil przewagi nad Dongfeng Race Team i 27 mil nad Abu Dhabi Ocean Racing. Trio jachtów ma ogromną przewagę – 275 mil – nad czwartym jachtem w rankingu, Team Alvimedica. Zdaje się, że Team Mapfre i SCA raczej nie mają szans w walce o podium. Liderom pozostało 750 mil do Abu Dhabi i oczekuje się, że dotrą na miejsce w sobotę, 13 grudnia.

 

Holenderski zespół zawdzięcza swoją obecną pozycję ogromnej wiedzy swego 51-letniego kapitana, Bouwe Bekkinga, dla którego to już siódma edycja wyścigu, a jego nawigator, Andrew Cape (o rok starszy od Bekkinga) bierze udział w VOR po raz szósty.

„Ile etapów wygrałem w Volvo Ocean Race? Powiedziałbym, że osiem. Nie jestem pewien.” – powiedział Bekking wczoraj. – „Musiałbym znów policzyć –nie wystarczająco dużo – ale to czas, aby dodać kolejne zwycięstwo do kolekcji.”

 

Walker z pewnością nie porzucił nadziei na zdobycie pierwszego miejsca na podium. „Teraz może się na to nie zanosi, ale różnica 30 mil może bardzo łatwo zniknąć. Przed nami 450 mil pod wiatr przy słabej bryzie, więc wszystko może się zdarzyć.” – powiedział.

 

Tymczasem, tydzień po tym, jak ich Volvo Ocean 65 zderzył się z rafa koralową na Oceanie Indyjskim, zespół Vestas bada możliwości wrócenia do Volvo Ocean Race z nowym jachtem.

 

 

„Oczywiście, ambicją Vestas jest powrót drużyny Vestas Wind to gry.” – powiedział Morten Albæk podczas konferencji prasowej w Abu Dhabi. – „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby tak się stało. Wychodzi na to, że jachtu nie da się naprawić, więc jedną z opcji jest budowa nowego. Czy to będzie możliwe i przede wszystkim, czy da się to zrobić na czas, aby drużyna ponownie wystartowała w wyścigu, jeszcze się okaże. Ściśle współpracujemy z VOR nad takim rozwiązaniem.”

 

Kapitan Chris Nicholson podziela te nadzieje.

 

 

 

Zdjęcia: Stefan Coppers, Yann Riou, Matt Knighton, Brian Carlin

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.volvooceanrace.com 

Komentarze