Volvo Ocean Race 2014-2015: „Jestem dumny z mojej załogi”

0
517

Australijski kapitan Chris Nicholson w niedzielę wieczorem mówił o tym, jak jego zespół Vestas Wind przeszedł przez gehennę, kiedy zostali zmuszeni do porzucenia jachtu w kompletnych ciemnościach, kiedy ten utknął na rafie koralowej na Oceanie Indyjskim i jak mimo wszystko rozpiera go duma.

 

 

45-letni Nicholson powiedział, że opuszczenie Volvo Ocean 65 to „jedna z najtrudniejszych decyzji w moim życiu”. Załoga we wczesnych godzinach porannych dotarła na wyspę Île du Sud, 430 km na północny wschód od Mauritiusa.

„To jest najpiękniejsza noc, jaką kiedykolwiek widziałem.” – powiedział Nicholson w rozmowie z volvooceanrace.com. – „A ostatnia noc była jedną z najgorszych, jakie widziałem. Jesteśmy, mówiąc dosłownie, rozbici. To wyjątkowe doświadczenie.” – Jacht wpadł na rafę z prędkością około 19 węzłów, jednak na całe szczęście, nikt z  załogi nie został ranny. Nicholson był też zdziwiony, że jacht się natychmiast nie rozbił w drobny mak.

 

 

Kapitan miał plan, aby pozostać na pokładzie jachtu do świtu, zanim straż przybędzie na ratunek, ale życie weryfikuje takie plany – w przeszłości Nicholson opuścił pokład już 15-20 razy, wbrew wcześniejszym założeniom. Intensywność, z jaką fale uderzały w jacht sprawiła, że podjął jedyną słuszną decyzję o opuszczeniu jachtu – najgorsze, co kapitan może powiedzieć załodze.

 

Wraz z załogantami przebrnęli przez rafę (woda sięgała im do kolan) i znaleźli relatywnie suche miejsce, gdzie czekała na nich straż przybrzeżna, która zabrała ich do Île du Sud. Podczas 20-to minutowego wywiadu Nichloson, który walczył ze swoimi emocjami powiedział, że jest oszołomiony siłą ducha swojej załogi: „Zawsze wierzyłem, że jesteśmy silną drużyną. Popełniliśmy błąd, który doprowadził do wydarzeń ostatniej nocy, ale byłem zaskoczony tym, jak chłopaki poradzili sobie z sytuacją. Jestem z nich bardzo dumny.” – Teraz planuje spotkać się z szefem załogi lądowej, Neilem Coxem, by ocenić szanse na uratowanie jachtu.

 

 

 

Zdjęcia: Brian Carlin, Ainoha Sanchez

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.volvooceanrace.com 

Komentarze