Volvo Ocean Race 2014-2015: Historyczne zwycięstwo chińskiej załogi

0
551

Sanya, Chiny, 27 stycznia – Zespół Dongfeng został pierwszą chińską drużyną w 41-letniej historii Volvo Ocean Race, która wygrała etap w swoim macierzystym porcie i znalazła się na szczycie w klasyfikacji generalnej. Do końca wyścigu pozostało jeszcze sześć etapów. 

„To najbardziej stresujący etap, w jakim kiedykolwiek brałem udział.” – powiedział  Caudrelier,  kilka minut po przekroczeniu linii mety. – „Ale efekt jest fantastyczny!”

Załoga Dongfeng trzymała pozycję lidera niemal przez cały etap, którego trasa liczyła 4,670 mil. W pewnym momencie, na wejściu do Cieśniny Malakka, zwiększyła swoją przewagę nad resztą floty do ponad 106 mil, ale przeciwnicy nie odpuścili – ścigali chiński zespół wzdłuż wietnamskiego wybrzeża, aż w końcu przewaga Caudreliera stopniała do 10 mil.

Irytujący – dla Caudreliera i jego załogi – brak wiatru na Morzu Południowochińskim, utrzymywał napięcie aż do dzisiejszych wczesnych godzin porannych, kiedy prowadzony przez Walkera Azzam zbliżył się mocno do Dongfeng. Ale chiński zespół zaszedł zbyt daleko, by oddać zwycięstwo. O godz. 07:31 czasu lokalnego jachty dotarły do mety w Sanya.

Walker stwierdził, że jest bardzo zadowolony, tracą tylko jeden punkt do nowych przywódców.

„Nauczyliśmy się bardzo dużo podczas tego etapu.” – powiedział na konferencji prasowej. – „To w przyszłości bardzo nam się przyda.”

Zespół Alvimedica też miał swoje pięć minut, bowiem znalazł się na podium. Ostatnio miał ku temu okazję w Alicante, gdzie wygrał wyścig w porcie.

„Po prostu szło nam o wiele lepiej w tym etapie” – powiedział dziennikarzom kapitan. – „Rozwijamy nasze relacje i w biegiem czasu jesteśmy bardziej wydajni.” 

 

 

Dla Bekkinga nie było żadnego pocieszenia po tym, jak Mapfre zepchnął go na piąte miejsce.

Poproszony przez lokalnego reportera o opisanie swojego występu w trzech słowach, mógł tylko znaleźć dwa adekwatne: „Cholernie beznadziejny”.

Fernández, przeciwnie, miał wszelkie powody, by być zadowolonym ze swojej pracy w roli zastępcy Ikera Martíneza, który nie wziął udziału w tym etapie, aby skoncentrować się na szkoleniach w Miami przed olimpiadą, ale wróci do następnego etapu do Auckland, który rozpocznie się 8 lutego br.

„Płynęliśmy coraz lepiej i mam nadzieję, że w przyszłości będziemy się więcej możliwości (aby dostać się na podium)” – powiedział.

 

 

Oto wyniki końcowe:

  1. Dongfeng Race Team
  2. Abu Dhabi Ocean Racing
  3. Team Alvimedica
  4. Team Mapfre
  5. Team Brunel
  6. Team SCA

 

 

Zdjęcia: Sam Greenfield, David Ramos, Victor Fraile, Corinna Halloran

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

Źródło: informacja prasowa news@volvooceanrace.com 

Komentarze