Volvo Ocean Race 2014-2015: Flota wspiera projekt badawczy

0
627

Podczas tego etapu flota Volvo Ocean Race wspiera ważny projekt ochrony środowiska. Zgodnie z planem, załogi umieściły na wodzie boje ze sprzętem naukowym, z którego pomocą będzie możliwe zebranie danych z jednego z najodleglejszych regionów na świecie.

 

 

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna zbiera dane pogodowe na oceanach i dostarcza dokładne prognozy marynarzom i żeglarzom.

Prowadzenie obserwacji na wszystkich oceanach wymaga sporo wysiłku, stąd też ANSOM poprosił flotę VOR o rozmieszczenie sprzętu.

 

 

Prowadzenie badań jest szczególnie bliskie sercu Willa Oxley’a, nawigatora Alvimedica, który jest biologiem morskim.

„Mówi się, że Ocean Południowy pochłania do ok. 60% ciepła i CO2 wytwarzanego przez człowieka, dzięki czemu spowalnia proces globalnego ocieplenia.” – wyjaśnił. – „Jednakże ma to wpływ na ocean i musimy wiedzieć, jaki dokładnie.”

 

Wypuszczone boje będą dryfować z prądem i transmitować dane na temat ciśnienia powierzchniowego i prądów oceanicznych poprzez globalną sieć satelitarną.

Każdy może zapoznać się z danymi transmitowanymi przez boje, są dostępne tu: http://www.aoml.noaa.gov/phod/dac 

 

 

Tymczasem obecny lider, Team Brunel, wypracował 51,1 mili przewagi, a do mety w Itajaí pozostało 4,750 mil. Abu Dhabi Ocean Racing, lider w rankingu ogólnym, prowadzi pościg za holenderskim jachtem. Za nim znajdują się Alvimedica, Dongfeng Race Team, Mapfre i Team SCA.

 

Zespół Mapfre przeżył wczoraj chwile grozy, kiedy załoga usłyszała głośny huk na dziobie. Żadnego uszkodzenia nie znaleziono, ale na wszelki wypadek wzmocniono ten obszar listwami.

 

 

W poprzedniej edycji jacht Ikera Martineza, Telefonica, przez rozwarstwienie kadłuba był zmuszony do postoju. Nauczony doświadczeniem kapitan dmucha na zimne.

 

A oto najnowszy ranking:

 

1 Team Brunel

2 Abu Dhabi Ocean Racing

3 Team Alvimedica

4 Dongfeng Race Team

5 MAPFRE   

6 Team SCA

 

 

 

Zdjęcia: Amory Ross, Stefan Coppers, Matt Knighton, Francisco Vignale, Yann Riou, Anna-Lena Elled

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródła: www.volvooceanrace.com, inforamcja prasowa news@volvooceanrace.com

 

.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze