Volvo Ocean Race 2014-2015: Etap 5 rozpocznie się w środę

0
585

Po uzyskaniu najnowszych informacji na temat cyklonu Pam, organizatorzy wyścigu zdecydowali, że piąty etap z Auckland do Itajaí rozpocznie się w środę, 18 marca, o godz. 9.00 (czasu lokalnego).

 

„Widzimy dużą różnicę w tym, że start odbędzie się nie we wtorek po południu, lecz w środę rano, kiedy warunki będą łatwiejsze. Tego chciała także większość zespołów.” – powiedział dyrektor generalny Volvo Ocean Race, Knut Frostad, zaraz po spotkaniu z kapitanami załóg, nawigatorami i ekspertami od pogody. – „Cyklon nadal znajduje się w pobliżu Nowej Zelandii. (…)  Nadal jest sporych rozmiarów, nie przemieścił się zbyt daleko i jeśli flota wyruszyłaby we wtorek, trafiłaby na wiatr o sile 40 węzłów i bardzo wzburzony ocean.”

 

 

„Prawdopodobnie nie ma zbyt wielu ludzi, którzy pływali w pobliżu cyklonu.” – powiedziała nawigatorka zespołu SCA, Libby Greenhalgh. Członkini zwycięskiej drużyny ostatniego wyścigu w porcie popiera decyzję organizatorów. – „To nie była łatwa decyzja dla VOR, ale wysłuchali wszystkich, którzy przedstawili swoje racje i myślę, że to słuszna decyzja. My jesteśmy zadowolone.”

 

„Dyskutowaliśmy na temat tego, czy należy rozpocząć wyścig we wtorek po południu, czy w środę rano.” – powiedział kapitan Abu Dhabi Ocean Racing, Ian Walker. – „Cztery  z sześciu zespołów były głęboko przekonane, że powinniśmy wystartować w środę, więc organizatorzy zdecydowali, że wyścig rozpocznie się w środę o godz. 9.00 rano.”

 

 

Na mniej niż 48 godzin przed rozpoczęciem piątego etapu Forstad przypomina, jaki wpływ ma tropikalny cyklon na region Pacyfiku.

„To cyklon, który zabił wielu ludzi i spowodował mnóstwo zniszczeń na niektórych wyspach na północ od Nowej Zelandii, które mijaliśmy podczas wyścigu. To nie tylko anomalia pogodowa, mówimy tu o klęsce żywiołowej. Dla mnie, jako organizatora regat, nie ma nawet mowy o tym, aby myśleć o starcie, gdy ten cyklon szaleje. Wiemy, że nadal jest obecny (na Pacyfiku). Mamy wystarczająco dużo danych o sile wiatru, aby wiedzieć, że nadal jest bardzo silny i groźny .”

 

Początkowo szacowano, że flota dotrze do Itajaí między  1 a 5 kwietnia 2015 r., jednak w chwili obecnej, ze względu na opóźniony start i zbyt wiele niewiadomych, nie można oszacować terminu zakończenia tego etapu.

 

 

Zdjęcia: Ainoha Sanchez

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródło: informacje prasowe z news@volvooceanrace.com 

Komentarze