Volvo Ocean Race 2014 – 2015: Dongfeng umacnia swoją pozycję

0
797

Dziś flota sześciu jachtów stawia czoła Cieśninie Malakka. Do Chin już niedaleko, a w trzecim etapie VOR Dongfeng Race Team wzmocnił swoją pozycję lidera.

 

Żadnej z trzech chińskich drużyn, biorących dotychczas udział w wyścigu, nie udało się wygrać etapu tej najbardziej prestiżowej imprezy. Dongfeng z kolei jest na najlepszej drodze do tego, by być pierwszą drużyną, która tego dokona. Nad Mapfre, który znajduje się na drugim miejscu, mają 106,3 mili przewagi.

 

Jednak pomimo tak znaczącej przewagi, chińska drużyna nie ma jeszcze zwycięstwa w kieszeni.

 

Caudrelier i jego zespół, stanowiący mieszankę doświadczonych francuskich żeglarzy i chińskich debiutantów, muszą teraz wybrać odpowiednią drogę przez Cieśninę Malakka – chociaż trasa liczy 500 mil, można na niej bardzo wiele stracić i pogrzebać nadzieje na zwycięstwo.

 

Cieśnina, jeden z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie, oddziela Sumatrę od Malezji i jest pełna ogromnych tankowców, dziesiątków maleńkich statków rybackich i wszechobecnych śmieci, które wyrzucają ludzie.

 

W poprzednich wyścigach, nawigatorzy i sternicy musieli unikać rdzewiejących pralek i lodówek wyrzuconych do wody. Kolizja z takim czymś może spowodować znaczne szkody na Volvo Ocean 65 i stanowi duże zagrożenie.

 

 

Ponadto, wiatry w Cieśninie są kapryśne i może się tak zdarzyć, że Dongfeng utknie w bezwietrznej strefie, podczas gdy reszta floty, trafiając na lepszą bryzę, dogoni lidera.

 

Caudrelier nie bierze nic za pewnik.

„Oczywiście, cieszymy się, że jesteśmy na prowadzeniu od prawie 13 dni, ale jesteśmy również bardzo spięci.” – powiedział. – „Marzymy o tym, że jako pierwsi dotrzemy do „domu”, ale ta Cieśnina napawa nas niepokojem. Tu bez wątpienia rozstrzygnie się wyścig.”

 

Tymczasem 100 mil za Dongfeng sytuacja jest bardzo napięta między głównymi rywalami chińskiej drużyny: zespołem Brunel i Abu Dhabi Ocean Racing (najwyżej w rankingu ogólnym). Obie drużyny wypadły z pierwszej trójki. Ich miejsca zajęły jachty Mapfre i Alvimedica.

 

 

Flota prawdopodobnie dotrze do Sanya 27 – 28 stycznia.

 

Tracking: http://www.volvooceanrace.com/en/dashboard.html 

 

Zdjęcia: Sam Greensield, Fracisco Vignale, Amory Ross, Matt Knighton, Stefan Coppers, Corinna Halloran.

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: informacja prasowa z www.volvooceanrace.com

 

 

Komentarze