Volvo Ocean Race 2014-2015: Do tej pory potwierdzono udział czterech drużyn

0
292

Mimo kryzysu finansowego, który sparaliżował rynek sponsoringu w sporcie żeglarskim, prezesowi Volvo Ocean Race, Knutowi Frostadowi, udało się załatwić kilka łodzi, które wystartują w Alicante za rok. Cięcie kosztów to był jedyny sposób, aby upewnić się, że wyścig całkiem nie zniknie. Do drużyn Team SCA i Abu Dhabi Ocean Racing, dołączą drużyny z Holandii i Chin. W tej edycji każda drużyna będzie miała do dyspozycji jednakowy jacht, więc będą liczyć się głownie umiejętności.

Team SCA

Zawodniczki nie tylko są w pełni finansowane, ale i były szkolone z VOR70 przez ostatnie kilka miesięcy. Stworzono bazę szkoleniową w Puerto Calero i, co najważniejsze, kilka miesięcy temu oficjalnie otrzymały jacht VO65. Różowo-biały VO65, pierwszy z ośmiu jednostek, które zostały zbudowane, pomyślnie przeszedł testy zanurzenia, a następnie udał się do swojego nowego właściciela. Szwedzki VO65 wyruszył do Lanzarote, gdzie spędzi kolejne miesiące na intensywnym treningu. W drużynie znajdują się: Sally Barkow, Justine Mettraux, Abby Ehler, Stacy Jackson, Annie Lush, Liz Wardley, Carolijn Brouwer, Sophie Ciszek i Sam Davies.

 

Abu Dhabi Ocean Racing

Załoga prowadzona przez srebrnego medalistę olimpijskiego Ian’a Walker’a, finansowana przez bogaty emirat Abu Dhabi, jest drugim oficjalnie zapisanym uczestnikiem nadchodzącej edycji wyścigu. Abu Dhabi był bardzo aktywny w ostatnich kilku miesiącach podczas treningu i wyścigów na VOR70 Azzam. Drużyna planuje wygrać tę edycję i nie przestaje się promować. W skład drużyny wchodzą: Ian Walker,Adil Khalid,Luke Parkinson i Neal McDonald. Kapitan wciąż rozgląda się za kolejnymi żeglarzami, którzy dołączą do drużyny.

Team Brunel

Holenderski zespół jest prawdopodobnie jednym z najsilniejszych zespołów, prowadzony przez Team Heiner oraz weteranów VOR: Gerd-Jan’a Poortman’a i Bouwe Bekking’a. Mają rozsądny budżet – 16 milionów euro. Bouwe Bekking po raz siódmy weźmie udział w Volvo Ocean Race, tym razem reprezentując własny kraj: „To świetna wiadomość nie tylko dla mnie, ale i dla całego żeglarskiego światka w Holandii. Nie rozmawiałem jeszcze z pozostałymi żeglarzami, tylko z Gerd-Jan’em Poortman’em, który z pewnością będzie częścią załogi. Następne dwa miesiące będziemy bardzo zajęci.” Drużyna wciąż prowadzi rekrutację, chętni mogą zgłaszać się na: http://www.brunel.net/specialists.448591.lynkx

 

Dongfeng Race Team

W Chinach, które stały się najważniejszym rynkiem zbytu dla głównych koncernów międzynarodowych, nie dziwi fakt, że grupa Volvo pragnie mieć lokalnego zawodnika, zwłaszcza, że Volvo Cars jest chińską własnością. W zbliżającej się edycji weźmie udział trzecia chińska drużyna (wcześniej były to Team Sanya (2011-12) i Green Dragon (2008-09). Wiadomo, że członkami drużyny będą Guo Chuan i „Tiger” Teng Jianghe. Podobnie jak Holendrzy, ta drużyna również poszukuje kolejnych członków załogi. Założeniem jest, by do marca skompletować drużynę składającą się z 6-8 najlepszych, chińskich żeglarzy.

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.vsail.infowww.volvooceanrace.comhttp://dongfengraceteam.cn

Komentarze