Volvo Ocean Race 2014-2015: Alvimedica dostaje zadośćuczynienie

0
452

Abu Dhabi, 30 grudnia – Zespół Alvimedica wygrał w sprawie o zadośćuczynienie po tym, jak zmienili kurs podczas wyścigu, aby asystować załodze Vestas Wind, kiedy ta utknęła na rafie koralowej.

 

Pierwotnie drużyna znalazła się na piątym miejscu, na sześć pozostałych we flocie jachtów, w drugim etapie wyścigu, którego trasa wiodła z Cape Town do Abu Dhabi. Jednak niezależne jury ISFA stwierdziło, że pomoc załodze Chrisa Nicholsona spowodowała utratę pozycji.

W konsekwencji zespół otrzymał liczbę punktów za 4 miejsce w rankingu, chociaż ich oficjalna pozycja to nadal miejsce piąte.

 

Podczas wtorkowego przesłuchania Enright z Team Alvimedica stwierdził, że zespół stracił czas i korzystne warunki wiatrowe, chociaż ich zachowanie było powszechnie chwalone zarówno przez jury, organizatorów VOR, jak i współzawodników.

 

 

„Podjęliśmy decyzję o przyznaniu wam zadośćuczynienia, dając wam punkty za czwarte miejsce bez wpływu na pozycję końcową pozostałych jachtów.” – powiedział przewodniczący jury, Bernard Bonneau.

 

„Oczywiście, jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji.” – powiedział Enright. –„Ale tylko 20 % tego wyścigu za nami, przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Miło jest mieć punkt, ale to mały krok w wielkiej podróży. Obecnie nie ma zmiany w klasyfikacji generalnej, nie ma wpływu na pozycje innych łodzi w ostatnim etapie, ale później punkt może mieć duże znaczenie.”

 

Decyzja ta oznacza, że Team Alvimedica mają teraz 5 zamiast 6 punktów straty do prowadzącego trio: zespołu Brunel, Abu Dhabi Ocean Racing i Dongfeng Race Team. Po przesłuchaniu, siedmiu kapitanów zwróciło swoje myśli na następny odcinek – do Sanya, który rozpoczyna się w sobotę (3 stycznia).

 

Zespół Vestas Wind nie będzie brał udziału w tym liczącym 4670 mil morskich etapie, który jest jednym z najtrudniejszych z trwających 9 miesięcy regat. Trasa wiedzie przez niektóre z najbardziej ruchliwych – i najbardziej zanieczyszczonych – wód na świecie. Nicholson powiedział na konferencji prasowej, że jego celem było wrócić do wyścigu na ostatnie etapy – jeśli to możliwe.

 

Po pierwsze, jacht Volvo Ocean 65, który został zabrany z rafy znajdującej się na środku Oceanu Indyjskiego w zeszłym tygodniu, zostanie sprawdzony w Malezji 1 stycznia 2015 r., aby zobaczyć, czy może stanowić podstawę do pełnej odbudowy.

„Wszyscy widzieli, przez co przeszliśmy i to dało nam nadzieję na przyszłość. Jesteśmy w pół drogi starań, aby móc powrócić. –  powiedział Nicholson. – „Plan A jest taki, żeby wrócić do wyścigu, to jest ostateczny cel.”

 

 

Zdjęcia: Ainocha Sanchez

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.volvooceanrace.com 

Komentarze