VOLVO GDYNIA SAILING DAYS – DZIEŃ PIERWSZY

0
709

 

58 załóg z 7 państw przystąpiło do rywalizacji podczas inauguracyjnego dnia Volvo Gdynia Sailing Days. Po trzech wyścigach otwartych mistrzostw Polski w klasie 420 liderami są żeglarze z Grecji. Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) plasują się na 7. miejscu w klasyfikacji generalnej oraz są na 3. pozycji w rywalizacji kobiet. Poza emocjami sportowymi warto odwiedzić imprezę także ze względu na bogatą wystawę, którą przygotował sponsor tytularny bądź wziąć udział w bogatym programie animacyjnym na miejskiej plaży.

Będąc w Gdyni nie sposób nie dostrzec Volvo Gdynia Sailing Days. Ulice zostały przyozdobione flagami z logo imprezy, a ponadto aż w 11 miejscach w Trójmieście Volvo wystawiło ekspozycję z samochodami tej marki oraz informacjami o żeglarskim święcie, które trwać będzie aż 16 dni.

Już inauguracja miała międzynarodową obsadę. Regaty mistrzostw Polski w klasie 420 w tym roku cieszą się popularnością nie tylko w naszym kraju. Są bowiem ostatnim sprawdzianem przed startującymi w poniedziałek, również w ramach Volvo Gdynia Sailing Days, mistrzostwami Europy. Dlatego już dzisiaj do rywalizacji obok biało-czerwonych przystąpili reprezentanci: Grecji, Izraela, Hongkongu, Szwajcarii, Portugalii i Hiszpanii.

– Dla najlepszych w klasyfikacji open będą nagrody, ale medale za mistrzostwa Polski przewidzieliśmy tylko krajowych załóg, oddzielnie dla kobiet i mężczyzn – informuje Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Rywalizacja rozpoczęła się doskonale dla faworytek z miejscowego YKP. Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska to brązowe medalistki mistrzostw świata ISAF, które w minionym miesiącu odbyły się w Portugalii. Dziewczęta triumfowały w inauguracyjnym wyścigu, zostawiając za rufą 32 polski i 25 zagranicznych zawód.

Niestety, drugi start gdyniankom się nie udał. Metę osiągnęły na 25. pozycji. Teraz muszą czekać do piątego biegu, aby ten rezultat został im wykreślony z punktacji. Właśnie po rozegraniu co najmniej pięć wyścigów taki przywilej przysługuje każdej z załóg.

Ostatni z piątkowych biegów Ewa z Kasią ukończyły z 8. lokatą. W klasyfikacji generalnej, przed weryfikacją protestów, są najwyżej klasyfikowaną polską załogą – 7. miejsce, a w punktacji uwzględniającej tylko panie są trzecią załogą.

– W drugim wyścigu praktycznie nie było wiatru. Kto dostał prywatny szkwał, ten odjechał. Generalnie w czołówce nie ma załogi, która nie miała co najmniej jednego wyniku. Nikomu nie udało się wszystkich startów ukończyć w czołowej „9” – podkreśla Ewa Romaniuk.

Na przetasowania w czołówce jest jeszcze sporo czasu. W ciągu dwóch najbliższych dni ma być rozegranych 6 wyścigów. W sobotę regaty będą kontynuowane od godziny 10:00.

Zmagania żeglarzy można oglądać z miejskiej plaży, na której GOSiR Gdynia przygotował ponadto bogaty program animacyjny.

Warto też odwiedzić Marinę Gdynia. Tutaj wystawę przygotowało Volvo. Pasjonatów motoryzacji z pewnością zainteresuje model S 1800 z 1966 roku. Będą też nowoczesne modele z serii limitowanej Volvo Ocean Race – V 40, V 60 i XC 60.

– To są obecnie jedyne egzemplarze tych modeli w Polsce. Ponadto kolekcję związaną z Volvo Ocean Race, która wystartuje w październiku z Alicante. Na miejscu można zamówić koszulki i inne akcesoria związane z tymi prestiżowymi regatami. W Gdyni zapraszamy codziennie od godziny 11:00 do 19:00 – informuje Piotr Wejman, dyrektor marketingu Volvo Drywa.

Na ekspozycji Volvo nie brakuje również ciężkiego sprzętu z ciągnikiem siodłowym oraz koparko-ładowarką na czele. Są również silniki.

Natomiast niespodziewanym wydarzeniem pierwszego dnia Volvo Gdynia Sailing Days, które budziło wiele emocji, był… pożar motorówki. Na pokładzie miało być około 200 litrów paliwa. Płonąca jednostka sprawnie została wyprowadzona z basenu jachtowego za falochron i tak podjęto skuteczną akcję gaśniczą.

CZOŁÓWKA MISTRZOSTW POLSKI W KLASIE 420 PO TRZECH WYŚCIGACH (NIEOFICJALNE)

KLASYFIKACJA OPEN

  1. Nikolaos Briklakis/Georgakopoulos Nikolaos (Grecja) 19 punktów

  2. Angelos Arvantis/Kanakaris Theofanis (Grecja) 20

  3. Elias Aretz/Helenio Hoyos Medina (Hiszpania) 20

KLASYFIKACJA OPEN KOBIET

  1. Souzana-Ioli Bakatsia/Papageorgiou Nikoleta (Grecja) 21

  2. Paula Barcelo/Margarita Alba (Hiszpania) 30

  3. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 34

KLASYFIKACJA OPEN POLSKI ZAŁÓG

  1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) 34

  2. Maciej Krusiec/Rafał Radecki (Dwójka Warszawa) 49

  3. Agnieszka Łapińska/Hanna Siwek (WTW Warszawa) 51

Komentarze