VELUX 5 OCEANS: ZBIGNIEW GUTKOWSKI DRUGI W KLASYFIKACJI GENERALNEJ!

0
373

„Jeszcze to do mnie nie dotarło” – powiedział żeglarz po przekroczeniu linii mety. „Jestem zmęczony, ale popłynąłbym jeszcze raz” – dodał. „Bardzo się cieszę. Kto by się nie cieszył, przepłynąłem w końcu kawał drogi”. Gutek jest 183 osobą, która samotnie opłynęła Ziemię dookoła. „Nie sądziłem, że mogę być drugi na mecie w regatach dookoła świata, tym bardziej, że wiedziałem od początku, że nie dysponuję najszybszą jednostką, ale udało mi się zrobić wszystkim niespodziankę, sam również byłem zaskoczony tym, co ta łódka potrafi.”

„Ale to, że udało mi się ukończyć te regaty, to nie tylko moja zasługa, ale całego zespołu Operon Racing, któremu chciałbym teraz bardzo serdecznie podziękować za to, że pomagali mi cały czas. Dziękuję też wydawnictwu Operon i firmie VELUX, bo bez nich nie udało by się wystartować oraz wszystkim partnerom a także przyjaciołom i kibicom, którzy wierzyli we mnie i pomagali, bo bardzo wiele osób nie wierzyło, że realizacja mojego marzenia jest możliwa. Nie raz było ciężko, to naprawdę duża lekcja życia.”

„Serdecznie gratulujemy Zbigniewowi Gutkowskiemu jego niezwykłego osiągnięcia. Wszyscy w biurze VELUX wiernie mu kibicowaliśmy, śledziliśmy jego przygody i poczynania z zapartym tchem. Dokonał wielkiej rzeczy samotnie opływając świat i jesteśmy z niego dumni. Bardzo się cieszę, że VELUX zdecydował się na sponsoring tak wspaniałego wydarzenia sportowego, jakim są regaty samotnych żeglarzy dookoła świata, rozpowszechniając tym samym przekaz o znaczeniu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, który jest nadrzędny również dla firmy VELUX” – powiedziała Lidia Mikołajczyk-Gmur, Dyrektor Generalny VELUX Polska.

Zbigniew „Gutek” Gutkowski dokonał tego już po raz drugi w swojej karierze – po raz pierwszy zamknął wielką pętlę żeglując w roku 2000 na pokładzie katamarana Warta-Polpharma w regatach załogowych The Race.

Trzydziestosześcioletni żeglarz przypłynął do La Rochelle na pokładzie swojego jachtu Operon Racing kończąc niesamowity rejs, w trakcie którego zmagał się nie tylko z żywiołami, ale też z różnego rodzaju przeciwnościami losu – jednak udało mu się wszystkie pokonać i zyskać kibiców oraz sympatyków na całym świecie. Niemniej miał okazję bez wątpienia przekonać się, że VELUX 5 OCEANS to największe samotne wyzwanie dla człowieka na wodzie. Miał do czynienia zarówno z poważnymi urazami fizycznymi jak i awariami technicznymi, również takimi, których prawdopodobieństwo wystąpienia można uznać za bliskie zeru.

Gutek ukończył etap o długości 3894 mil morskich z Charleston w Południowej Karolinie do La Rochelle w ciągu 13 dni, 18 godzin i 7 minut. Średnia prędkość na trasie wyniosła 11,8 węzła.

Gdańszczanin od urodzenia, zaczynał karierę żeglarską w klasach olimpijskich. Po raz pierwszy reprezentował Polskę jako członek kadry narodowej klasy 470 w latach 1987-1995. Kilka lat również startował w klasie 49-er i była to jedna z najlepszych polskich załóg. W roku 2000 rozpoczął przygodę z żeglarstwem oceanicznym. W tym roku jako kapitan wachtowy wystartował na katamaranie WARTA-POLPHARMA w regatach The Race, wokółziemskim wyścigu milenijnym wielokadłubowców non-stop dookoła świata. W roku 2005 prowadził w regatach Nokia Oops Cup trimaran Bonduelle klasy ORMA 60.

Jacht Gutka, Operon Racing, zwodowany w roku 1993, po raz trzeci odbył podróż dookoła świata. Wcześniej znany jako Bagages Superior, wygrał regaty Vendee Globe w edycji 1992/93, a w kolejnej edycji tej imprezy, w roku 1996/97, pod nazwą Café Legal, przypłynął czwarty. Przebudowany w roku 2000 przeszedł remont generalny w 2005 i wciąż jak widać może mierzyć się z dużo nowszymi jednostkami.

 

Komentarze