VELUX 5 OCEANS: Premie za bramki czasowe

0
473

W regatach VELUX 5 OCEANS stosowany jest system punktowy a nie czasowy. Każdy z pięciu etapów posiada wyznaczoną przez komisję regatową wirtualną bramkę, której początek i koniec wyznaczają ustalone współrzędne geograficzne. Dzięki temu zawodnicy mogą na każdym etapie walczyć o dodatkowe punkty w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Kanadyjczyk Derek Hatfield, który jako trzeci przypłynął na metę drugiego etapu, otrzymał dwa punkty za bramkę czasową (3 dni, 20 godzin i 46 minut) a Polak Zbigniew Gutkowski jeden (4 dni, 4 godziny, 13 minut). Przypomnijmy, że właśnie w trakcie przejścia punktowanej bramki Gutek po raz pierwszy doświadczył problemów z samosterem, co uniemożliwiło mu wykorzystanie w pełni możliwości łódki.

Choć jachty klasy Eco 60 nie są najnowszej generacji (Open 60 zbudowane przed rokiem 2003) zawodnicy udowodnili, że są wciąż bardzo szybkie – średnie prędkości w trakcie rejsu przez Ocean Południowy średnie prędkości pierwszych trzech jachtów jakie znalazły się na mecie wyniosły powyżej 10 węzłów.

Chris Stamnore-Major spodziewany jest na mecie w niedzielę.

 

Komentarze