VELUX 5 OCEANS: Prace nad kilem Operon Racing

0
377

Jest to jedyna możliwość, aby podnieść Operon Racing do góry na specjalnym dźwigu i sprawdzić przyczynę awarii kila. Dźwig w Piriapolis jest jedynym dźwigiem w Urugwaju na którym można podnieść jacht wielkości Eco 60.

Pierwsze problemy z kilem Gutek zauważył jeszcze przed podejściem do przylądka Horn – wtedy zgłosił komisji regatowej, że słyszy niepokojące stukanie. Według wstępnych ocen przyczyną niepokojącego dźwięku był liczący kilka milimetrów luz, jaki powstał na jednym z dwóch trzpieni mocujących kil po tym, jak pękła kompozytowa pokrywa trzpieni kila. Jednak precyzyjna ocena uszkodzenia będzie możliwa dopiero gdy jacht zostanie wyjęty z wody.

Choć przepisy klasy Eco 60 mówią, że w trakcie rejsu jacht nie może być wyjmowany z wody, dopuszczają sytuację wyjątkową, gdy podniesienie jednostki jest niezbędne ze względów bezpieczeństwa.

Operon Racing prawdopodobnie spędzi na dźwigu pięć dni. Tyle czasu powinna zająć naprawa kila. Start czwartego etapu regat do Charleston w USA zaplanowano na 27 marca.

 

Komentarze