VELUX 5 OCEANS: Plan prac na Operon Racing

0
339

“Obejrzeliśmy dokładnie podwodną część kila, śrubę napędową i płetwy sterowe, żeby ostatecznie oszacować straty po zderzeniu z drzewem. Z kila oderwany został płat poszycia ok. 30×80 cm i odsłonił metal. Musimy zabezpieczyć go przed korozją, wypełnić ubytek i przykryć laminatem, następnie wyszlifować i pomalować farbą antyporostową.

Śruba napędowa nie została uszkodzona, łopaty są całe i nie wygięte. Jest za to lekki luz na wale, ale to nie powinno być trudne do usunięcia. Stery wyszły z kolizji jachtu z drzewem zupełnie bez śladu.

Najpoważniejszą usterką są uszkodzone łożyska, na których pracuje uchylny kil. Rozebranie mocowań łożysk (na dźwigu) jest operacją trudną, czasochłonną i niebezpieczną. Należy odłączyć siłowniki, rozebrać mocowania łożysk i wymienić je. Bardzo utrudniony jest dostęp do tych elementów, a chwila nieuwagi lub niewłaściwe postępowanie może spowodować wypadnięcie kila.

Ile strat dodatkowych może dokonać spadające 4 tony pozostawiam wyobraźni czytelnika 🙂 Wszystkie te naprawy nie powinny trwać dłużej niż 4 dni.
Wielką niespodzianką dla nas było, gdy kazano nam zwodować jacht jeszcze tego samego dnia, którego go wyciągnęliśmy. Nie mogliśmy dokonać żadnych napraw części podwodnej.

Takie tu zwyczaje…
Łożyska sprowadzamy z Kanady, powinny dotrzeć do nas w czwartek, potem czeka nas tylko odprawa celna, które może trwać od 2 godzin do 4 dni i do pracy 🙂

Poza tym jacht jest w dobrym stanie. Musimy uszczelnić kilka drobnych przecieków, rozłożyć, wyczyścić i nasmarować kabestany, bo podróż dała się im już we znaki. Planujemy również założyć dodatkowy wiatromierz na maszt i 3 dodatkowe wyświetlacze do układu autopilota.
Większość czynności będziemy wykonywali sami. Z pomocą przyszło nam dwóch młodych żeglarzy z jachtklubu Punta del Este. Chłopaki, Mateo i Bruno, mają duży zapał do pracy i są bardzo pomocni.

Miasto urocze, o bardzo wakacyjnym charakterze, spokojne choć głośne. Na plażach mnóstwo ludzi, woda ma ponad 25 stopni, a powietrze 30. Dookoła śpiewy ptaków, tropikalne rośliny, przytulne kawiarnie i przepyszne jedzenie.”

Komentarze