VELUX 5 OCEANS: Nadchodzi czas decyzji. Brad van Liew spada na 3 pozycję

0
426

Po niewygodach Oceanu Południowego teraz warunki pogodowe prawie tropikalne – temperatura wody jaką zanotował płynący dziś na pierwszym miejscu Derek Hatfield (Active House) to 30 stopni. Kanadyjski żeglarz w rozmowie z biurem regat narzekał na przeziębienie, jakiego nabawił się w trakcie wizyty w domu w Kanadzie, ale twierdził też, że z każdym dniem na morzu czuje się coraz lepiej.

„Musimy piąć się w górę wybrzeża Brazylii” – mówił Hatfield w rozmowie z biurem regat. „Ale niebawem będziemy musieli decydować, jak ominąć niż i w którym miejscu zrobić zwrot, a także jak dostać się do strefy pasatów. Kolejna sprawa to decyzja, gdzie przechodzić przez strefę zmiennych wiatrów okołorównikowych. Nie ma dużego wyboru – można iść na wschód albo na zachód, a potem albo dalej na zachód prosto w stronę Charleston albo bardziej na wschód. Tak więc nadchodzi czas decyzji.”

Brad Van Liew, który w raporcie na godzinę 12.00 (14.00 czasu polskiego) spadł z pierwszego miejsca na trzecie, wiedział, że coś takiego może się wydarzyć. Wczoraj pisał na swoim blogu: „Derek ma misję, a moja przewaga nie jest duża. Tak naprawdę znajduję się na granicy możliwości. Mogę tylko liczyć, że on też. Ma szybki jacht, a w trakcie VELUX 5 OCEANS 2002-03 (wtedy Around Alone) nasze łódki też się ścigały, jego pod nazwą Solidaires a moja Tiscali. Wtedy jego wygrała z niewielką przewagą. Jestem ciekaw, kto użyje trybu ukrytego i kiedy, bo zaczyna się rozgrywka taktyczna.”

Płynący na czwartym miejscu Zbigniew Gutkowski zachowuje jednak zimną krew. „Pozostaje cierpliwie czekać na zmianę warunków” – mówi żeglarz. „Dopiero w strefie słabych i zmiennych wiatrów można się wykazać taktycznie. Mówiąc szczerze sądziłem, że moja strata będzie większa, bo do tej pory musieliśmy płynąć półwiatrem, a to nie najlepsze warunki dla Operon Racing” – dodał Gutek.

To dopiero początek etapu i początek przetasowań floty, których z pewnością, tak jak emocji, nie zabraknie na tym odcinku.

Kolejność zawodników w dn. 31.03.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (14.00 czasu polskiego):

1. Derek Hatfield, Active House (CAN): 4568 Mm do mety, dystans ost. doby 181 Mm, śr. pr. 7,6w
2. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 8 Mm do lidera, dystans ost. doby 223 Mm, śr. pr. 9,3 w
3. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 10 Mm do lidera, dystans ost. doby 141 Mm, śr. pr. 5,9 w
4. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 59 Mm do lidera, dystans ost. doby 182 Mm, śr. pr. 7,6 w

 

Komentarze