VELUX 5 OCEANS: Gutkowski wciąż drugi, Pacyfik lepszy niż Ocean Indyjski

0
466

„Poza tym Pacyfik jest dużo przyjemniejszy niż Ocean Indyjski, na razie wciąż mamy dobrą pogodę i świetne warunki. Płyniemy bardzo szybko, prędkości, jakie osiąga Operon Racing są w granicach 25 węzłów, co wcześniej zdarzało się tylko przy zjazdach z fali” – dodał. „Jestem teraz na 49 stopniu szerokości geograficznej południowej, do bramki bezpieczeństwa zostało mi 225 mil, powinienem się tam znaleźć jutro wieczorem. Przez najbliższe kilka dni zapowiada się półwiatr, kurs optymalnie korzystny dla Brada i Dereka, których jachty mają inny kształt niż Operon. Ja nie będę mógł rozwinąć takich prędkości jak oni – ale zobaczymy.”

Cała flota płynie również zdecydowanie bliżej siebie niż w poprzednich etapach. Cztery jachty znajdują się zaledwie na przestrzeni 100 mil morskich, a wszyscy zawodnicy starają się płynąć jak najszybciej. „Gutek jedzie bardzo szybko, a ja robię, co mogę, żeby nie zostać w tyle. Obaj chcemy być jak najbliżej Brada, który również się stara. Fantastyczna rywalizacja.” – mówił rano Kanadyjczyk Derek Hatfield (Active House). „Zapowiada się bardzo dobry etap. Każdy chce jak najszybciej minąć Przylądek Horn i znaleźć się już na Południowym Atlantyku. Jesteśmy dopiero pięć dni w morzu a mam wrażenie, jakby to było dużo dłużej. Jak na razie nie mieliśmy też większych kłopotów z pogodą. Do końca tygodnia będziemy mieli za sobą już jedną trzecią trasy, co stanowi bardzo dobry wynik”.

Zarówno na pokładzie Operon Racing jak i na Active House żeglarze mają drobne kłopoty z silnikiem. Na jachcie Zbigniewa „Gutka” Gutkowskiego poluzowały się mocowania silnika, ale żeglarz zauważył to w trakcie rutynowego, codziennego przeglądu jachtu i zabezpieczył wszystko dodatkowymi linami. Z kolei Derek Hatfield od dnia startu boryka się z wyciekiem oleju i może używać silnika do ładowania akumulatorów tylko na jednym halsie. Zbiera wyciekający olej i wlewa go z powrotem, na razie nie ma z tego powodu większych problemów.

Kolejność zawodników w dniu 11.02.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (13.00 czasu polskiego):

1. Brad Van Liew, Le Pingouin: 4432 Mm do mety, dystans ostatniej doby: 286 Mm, średnia prędkość: 11,9 węzła

2. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing: 69 mil do lidera, dystans ostatniej doby: 285 Mm, średnia prędkość: 11,9 węzła

3. Derek Hatfield, Active House: 95 Mm mil do lidera, dystans ostatniej doby 277 Mm, średnia prędkość: 11,6 węzła

4. Chris Stanmore-Major, Spartan: 276 mil do lidera, dystans ostatniej doby 189 Mm, średnia prędkość: 7,9 węzła

 

Komentarze