VELUX 5 OCEANS: Gutkowski: Ja na to mówię „żużel”

0
589

„Szybciej nie pojadę, gdyby było ostrzej lub pełniej, to może by było inaczej” – komentował Gutek dziś rano swoją sytuację. „Ogólnie te kursy są fajne, bo dają duże przebiegi dobowe, ale widać różnice w potencjale jachtów. Nic nie zmienisz, jedziesz tak, jak pozwala ci konstrukcja” – wyjaśnia. „Ani lepiej nie posterujesz, fala w poprzek, jedziesz jak po szynach. Ja na to mówię żużel – w kółko to samo, nic się nie da zrobić. Ani taktyki, ani strategii, ani możliwości zyskania jak ktoś lepiej steruje ręcznie. I tak jadę rekordowo szybko jak na możliwości tej łódki.”

Gutkowi nie udało się dokonać w Urugwaju napraw, jakich wymagał uszkodzony kil Operon Racing. Płynie więc w dalszym ciągu z taką awarią, z jaką minął metę poprzedniego etapu. Jak sam mówi, pogodził się z tym, choć nie jest zadowolony, ale nie było po prostu takich możliwości technicznych, jakich potrzebował do wykonania prac.

Polak bardzo cieszy się natomiast z tego, iż komisja regatowa zgodziła się na wprowadzenie „trybu ukrytego” pozwalającego zawodnikom na zniknięcie z rankingu na 24 godziny dwukrotnie w trakcie tego etapu:

„Zabiegałem bardzo mocno o wprowadzenie trybu ukrytego, bo były takie sytuacje, kiedy czułem się śledzony. Zapytałem wiec dyrektora regat, Davida Adamsa, czy nie możemy zastosować czegoś takiego jak w Vendée Globe czy w Barcelonie. Brak tej opcji ogranicza pole manewru i możliwości taktyczne, co w moim przypadku ma największe znaczenie, ponieważ jestem najwolniejszy, jeśli chodzi o możliwości łódki. Chciałem, żeby tak było i cieszę się, że tak jest. Nie ma jednak stuprocentowej pewności, że z tego skorzystam, bo ma to sens tylko wtedy kiedy będę płynął z przodu i będzie ciasno. Wtedy to się może przydać. W chwili obecnej mógłbym się tylko schować przed tymi, którzy śledzą regaty.”

Kolejność zawodników w dn. 30.03.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (14.00 czasu polskiego):

1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 4720 Mm do mety, dystans ost. doby 332 Mm, śr. pr. 13,8 w
2. Derek Hatfield, Active House (CAN): 29.3 Mm do lidera, dystans ost. doby 313 Mm, śr. pr. 13,1w
3. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 79 Mm do lidera, dystans ost. doby 295 Mm, śr. pr. 12,3 w
4. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 90 Mm do lidera, dystans ost. doby 283 Mm, śr. pr. 11,8 w

 

Komentarze