VELUX 5 OCEANS: Gutkowski drugi, minął punkt nemo, najbardziej oddalone miejsce na ziemi

0
566

„Do połowy bramki prędkości cały czas jechałem na genakerze, ale musiałem go zrzucić, bo zaczynało to być za bardzo stresujące. Mam 30 węzłów wiatru i to niech na razie wystarczy” – mówi Gutkowski przez telefon satelitarny z pokładu Operon Racing. „Jeśli chodzi o warunki to całe szczęście fala nie jest jeszcze taka ogromna, bo jesteśmy na początku układu niskiego ciśnienia i tu się więcej nie rozbuja, co jest akurat fajne, bo w miarę bezpieczne” – dodaje Polak, który w nocy minął punkt Nemo, najbardziej oddalone od wszelkiego lądu miejsce na kuli ziemskiej (48°S 52’ 31.748” / 123°W 23’ 33.069”).

Obecny, trzeci etap jest dużo bardziej wyrównany niż dwa poprzednie. Zawodnicy znajdują się bliżej siebie na tyle, że trudno oceniać, jaka może być ich kolejność na mecie. Na szczęście jak do tej pory udaje się im również unikać większych kłopotów technicznych. Jak widać, dopiero pokonanie prawie połowy trasy dookoła świata sprawia, że zarówno sternik, jak i jego zespół brzegowy nabywają tak dużego obeznania ze sprzętem, że są w stanie optymalnie przygotować jacht pod kątem wymagań swoich i oceanu.

Prowadzący wciąż stawkę Amerykanin Brad Van Liew (Le Pingouin) znajduje się 3000 mil morskich od celu, co przy obecnych przelotach dobowych utrzymujących się w granicach 250-300 mil pozwala szacować, że pierwszy jacht powinien znaleźć się na mecie za około 10-15 dni. Oczywiście wszystko zależy od pogody i tego, jak uda się minąć przylądek Horn.

„Na prognozie 7-dniowej widzę 3 układy niskiego ciśnienia, które będą nas gonić. Nie wiem, który z nich jak mocno się rozwinie, ale na pewno będą to wiatry powyżej 50 węzłów. W tej chwili mam 30, a na GRIB-ach (mapach pogody, jakie otrzymują zawodnicy – przyp.red) jest 20, czyli cały czas 10 węzłów więcej niż w prognozie. Dobrze, że nie ma dużych chmur i przychodzących spod nich szkwałów, bo to zmusza do zmian żagli. Niebo jest równe i szare, ale płynie się dobrze, byleby tak dalej” – mówi Gutek.

Kolejność zawodników w dniu 15.02.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (13.00 czasu polskiego):

1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 3021 Mm do mety, dystans ostatniej doby 240 Mm, średnia prędkość 10 węzłów
2. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 171 mil do lidera, dystans ostatniej doby 210 Mm, średnia prędkość 8,8 węzła
3. Derek Hatfield, Active House (CAN): 195 Mm mil do lidera, dystans ostatniej doby 229 Mm, średnia prędkość 9,6 węzła
4. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 316 mil do lidera, dystans ostatniej doby 263 Mm, średnia prędkość 11 węzłów

 

Komentarze