VELUX 5 OCEANS: Gutkowski drugi, czeka na Przylądek Horn

0
342

W ciągu najbliższego tygodnia wszystkie jachty powinny znaleźć się w okolicach przylądka Horn. Jednak zapowiada się zmiana pogody, co niesie ze sobą nowe możliwości taktyczne oraz dodatkowe ryzyko.

„Prognoza mówi, że przez następnych kilka dni, czyli do przylądka Horn, warunki nie będą już takie kolorowe, widać duże powierzchnie zupełnie bez wiatru i można tam „zaparkować” nawet na dwa-trzy dni” – wyjaśnia sytuację Gutkowski w trakcie rozmowy telefonicznej z pokładu Operon Racing. „Trzeba dobrze pogłówkować. Można dużo zyskać, ale i dużo stracić. A nie można za bardzo przyspieszyć, bo jest fala, jakieś 8 metrów, a zjazdy z takiej fali przy postawionej dużej powierzchni żagli mogą być niebezpieczne” – dodaje Polak. „Czekamy teraz na Przylądek Horn, zobaczymy, co tam się będzie działo. Ostatnim razem, jak tam byłem (rejs katamarana Warta-Polpharma, rok 2000/01 – przyp.red.), miałem 120 węzłów wiatru albo nawet więcej, bo elektronika przestała pokazywać. Zobaczymy, jakie warunki będą tym razem.”

Derek Hatfield tak komentuje sytuację: „Gutek i ja znów walczymy blisko siebie. Czasami się rozdzielamy, ale potem znów jesteśmy razem. Nie zawsze specjalnie, znajdujemy się po prostu w tym samym systemie pogodowym, co wymusza te same decyzje i żeglugę tym samym kursem. Póki co Gutkowi udaje się utrzymywać przewagę i na razie jest poza moim zasięgiem”. Skiper Active House dodaje: „Systemy pogodowe są tutaj ogromne, dlatego jedziemy razem, ale mam nadzieję, że niedługo uda nam się rozdzielić.”

Brytyjczyk Chris Stanmore-Major, który wczoraj miał problem z podartym głównym żaglem, pomimo trudnych warunków (sztormowy wiatr i fala) naprawił rozdarcie i teraz nadrabia stracone mile.

Kolejność zawodników w dniu 18.02.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (13.00 czasu polskiego):

1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 2451 Mm do mety, dystans ostatniej doby 287 Mm, średnia prędkość 12 węzłów
2. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 205 mil do lidera, dystans ostatniej doby 285 Mm, średnia prędkość 11,9 węzła
3. Derek Hatfield, Active House (CAN): 228 Mm mil do lidera, dystans ostatniej doby 294 Mm, średnia prędkość 12,3 węzła
4. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 507 mil do lidera, dystans ostatniej doby 240 Mm, średnia prędkokść 10 węzłów

 

Komentarze