VELUX 5 OCEANS: DEREK HATFIELD TRZECI

0
393

Hatfield przypłynął ostatni w tym etapie, ale w klasyfkacji generalnej znalazł się zaledwie trzy punkty przed Brytyjczykiem Chrisem Stanmore-Majorem. Wpłynięcie Active House do portu w La Rochelle kończy ten niezwykły wyścig w tym samym miejscu w którym się rozpoczął.

“To fantastyczne uczucie być tu z powrotem”  – powiedział Derek po przekroczeniu mety. “To był wielki projekt, dwa lata przygotowań i potem dziewięć miesięcy na morzu, nieprawdopodobne, że to się właśnie skończyło. Poczucie spełnienia jest ogromne.”

Derek stał się tym samym jedynym Kanadyjczykiem, który samotnie dwa razy opłynął świat dookoła – po raz pierwszy Hatfield dokonał tego również startując w regatach VELUX 5 OCEANS (2002/03). Wówczas jego jacht przewrócił się po utracie masztu w okolicach Przylądka Horn, ale po dokonaniu napraw w Argentynie niezwykle zdeterminowany żeglarz ukończył regaty w klasie jachtów 40-stopowych.

W roku 2008 Derek Hatfield wystartował w regatach Vendee Globe, ale musiał się wycofać po poważnej awarii takielunku. Tym razem jego rejs przebiegał bez poważniejszych awarii.

“Teraz czuję się spełniony” – mówi Kanadyjczyk. “Wtedy Vendee Globe skończyło się nagle i byłem zdruzgotany. Tym bardziej zależało mi na ukończeniu regat tym razem  bardzo się cieszę, że się udało. To już trzecie moje regaty dookoła świata, druga zamknięta pętla. Bardzo się cieszę, że mogłem reprezentować Kanadę w tej imprezie.”

Rywalizacja pomiędzy Zbigniewem Gutkowskim a Derekiem Hatfieldem trzymała wszystkich w napięciu, bo wiele razy po drodze ci dwaj zawodnicy zamieniali się miejscami. Ostatni etap rozpoczęli z taka samą liczbą punktów i takimi samymi szansami na zajęcie drugiego miejsca. Finalnie to Gutek zwyciężył w tej rywalizacji, zyskując dodatkowy punkt na bramce pomiaru prędkości oraz przypływając jako trzeci na metę.

“Z Gutkiem trzeba było się liczyć od samego początku” – komplementuje Derek swojego rywala. “Z Chrisem też mocno rywalizowaliśmy. Bardzo się cieszę z trzeciego miejsca, niewiele brakowało, aby Chris mnie wyprzedził i mogłem zostać poza podium, ale jakoś się utrzymałem. Teraz bardzo chciałbym nareszcie zejść z jachtu”.

W trakcie całego wyścigu Derek Hatfield przepłynął w sumie 32 216 mil, spędzając na morzu w sumie 130 dni, 17 godzin i 42 minuty.

CZASY POSZCZEGÓLNYCH ZAWODNIKÓW w piątym, ostatnim etapie regat:
Brad Van Liew, Le Pingouin: na mecie 27.05.11, w sumie 12 dni, 23 godziny i 52 minuty
Chris Stanmore-Major, Spartan: na mecie 28.05.11, w sumie 13 dni, 14 godzin i 06 minut
Zbigniew Gutkowski, Operon Racing: na mecie 28.05.11, w sumie 13 dni, 18 godzin i 07 minut
Derek Hatfield, Active House: na mecie 29.05.11, w sumie 14 dni, 12 godzin i 07 minut

 

Komentarze