VELUX 5 OCEANS: BRAD VAN LIEW WALCZY Z PÓŁNOCNYM ATLANTYKIEM

0
429

Tymczasem Polak Zbigniew Gutkowski na Operon Racing oraz Derek Hatfield na pokładzie Active House od godziny drugiej nad ranem dnia dzisiejszego do drugiej nad ranem jutro znajdują się w trybie ukrytym, a ich pozycja znana jest jedynie komisji regatowej i służbom ratowniczym. Z tymi zawodnikami będzie można skontaktować się dopiero po zakończeniu przez nich 24-godzinnego utajnienia pozycji.

43-letni lider wyścigu Brad Van Liew ma szansę na kolejną pierwszą lokatę, która dałaby mu „czystą” wygraną we wszystkich pięciu etapach.

„Bramka pomiaru prędkości nie jest dla mnie aż tak bardzo ważna, nie mam powodu, żeby się na niej koncentrować” – mówił dziś rano Van Liew. „Nie zamierzam sprawdzać, gdzie są granice mojego jachtu, nie chcę ryzykować żadnej awarii” – dodał.

Amerykanin zbliżył się jednak bardzo do środka niżu, szukając prędkości. Wiatr osiągnął jednak prędkość 47 węzłów (siła 9-10°B) i wygenerował bardzo nieprzyjemną falę. „Nie jest wielka, ale bardzo krótka i stroma. W tym momencie staram się głównie dbać o jacht – mam trzy refy na grocie i zrzuciłem całkowicie foka. Być może powinienem postawić foka sztormowego, ale mam nadzieję, że te koszmarne warunki zaraz się skończą, a do tego jadę z wiatrem, dosyć szybko. Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć cało do mety już niedługo.”

Przebieg Le Pingouin za ostatnią dobę wynosi prawie 370 mil morskich, co jest wynikiem bliskim rekordu (najszybszy w tych regatach od momentu startu był Chris Stanmore-Major – pokonał 385 mil w ciągu jednej doby). Brad Van Liew spodziewany jest w La Rochelle 27 maja, w piątek, około południa. „Jestem potwornie zmęczony, bardzo chciałbym już postawić stopę na suchym lądzie” – przyznaje żeglarz.

Kolejność zawodników w dn. 23.05.2011 na godzinę 06.00 czasu UTC (08.00 czasu polskiego):
1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 1082 Mm do mety, dystans ost. doby 369 Mm, śr. pr. 15,4 węzła
2. Derek Hatfield, Active House (CAN): TRYB UKRYTY
3. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): TRYB UKRYTY
4. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 111 Mm do lidera, dystans ost. doby 331 Mm, śr. pr. 13,8 węzła

 

Komentarze