Van Liew przyapiesza, Gutek drugi

0
700

Amerykanin w ciągu ostatniej doby pokonał rekordowy dystans 330 Mm i jako pierwszy wszedł w strefę punktowanego pomiaru czasu wyznaczoną pomiędzy długością geograficzną 50° a 75°E. Zbigniew Gutkowski, który w trakcie świątecznego weekendu miał problemy z autopilotem, dziś znajduje się w odległości 109 Mm od lidera i płynie z prędkością 13 węzłów, a w przeciągu ostatniej doby pokonał 286 Mm. Bardzo blisko niego – zaledwie w odległości 5 Mm – żegluje w tej chwili Derek Hatfield, którego ostatni przebieg dobowy wynoszący 308 Mm pozwala przypuszczać, że Hatfield, weteran regat, chce pokazać, na co go stać.

Trzy pierwsze jachty – Le Pingouin, Operon Racing i Active House żeglują obecnie w strefie wiatrów południowo-zachodnich i zachodnich, wciąż w rejonie ryczących czterdziestek. Znajdują się w odległości około 200 Mm od Wysp Kerguelena, które instrukcja regatowa nakazuje omijać prawą burtą. Jest to jednocześnie bramka bezpieczeństwa, gdyż minięcie ich lewą burtą oznaczałoby konieczność zejścia poniżej 50° szerokości południowej, gdzie prawdopodobieństwo spotkania z górami lodowymi jest już spore, a raporty podają ich obecność już na szerokości 46°S. „Z pewnością jest to okolica, gdzie należy poruszać się ostrożnie. Moim celem jest przepłynąć bezpiecznie i nie jechać zbyt zachowawczo, szczególnie teraz, kiedy udało mi się przejąć od Gutka prowadzenie” – pisze z pokładu Brad Van Liew.

Tymczasem Chris Stamnore-Major znajduje się w rejonie słabszych i mniej sprzyjających wiatrów, w odległości 775 Mm od lidera. Z kolei Christophe Bullens, który po awarii szyny grota po raz drugi w tym etapie zmuszony był powrócić do Kapsztadu w celu dokonania niezbędnych napraw, wciąż przebywa w porcie, a wolontariusze pomagają mu w pracach przy łódce.

Klasyfikacja na godzinę 12 UTC 27 grudnia 2010:

1. Brad Van Liew – Le Pingouin – 4736, 7 mil do Wellington
2. Zbigniew Gutkowski – Operon Racing – 109,2 Mm do lidera
3. Derek Hatfield – Active House – 114,4 Mm do lidera
4. Chris Stanmore-Major – Spartan – 775,2 Mm do lidera
5. Christophe Bullens – Five Oceans of Smiles Too – 2161,8 Mm do lidera (w Kapsztadzie)

Zapraszamy na www.velux5oceans.com

Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans

Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans

Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010

Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge

Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.

www.velux5oceans.com

Komentarze