Transgascogne: Kowalczyk dziewiąty po awarii bomu w pierwszym etapie

0
578

 

Dziś o godzinie 0913 rano pierwszy zawodnik dotarł do mety pierwszego etapu regat Transgascogne w hiszpańskim Luanco – Alex Trehin (AlephRacing 716) pokonał 250 mil w czasie 25 godzin i 43 minut. O 1443 (5 godzin i 19 minut po zwycięzcy) na mecie zameldował się również Radek Kowalczyk (CALBUD 894), zajmując 9 miejsce w swojej grupie.

 

No jestem zły” – mówił kilka minut po dopłynięciu. „Od samego startu płynąłem w ślizgu i to było nieprawdopodobne. Fantastyczna żegluga. Niestety kilka godzin później złamał się spinakerbom. Co najmniej dwie godziny zajęła mi prowizoryczna naprawa, po której zacząłem odrabiać straty. Około ósmej rano bom złamał się ponownie, niestety w takim miejscu, że nie było szans na reperację i musiałem dopłynąć do mety bez spinakera. A cała trasa była wyjątkowo „spinakerowa”. Naprawdę szkoda.

 

obraz nr 1

 

Kowalczyk może mówić o pechu. Jednak awarie sprzętu to część sportu, również żeglarskiego, jego nieodłączna część. Na jednym z jachtów w trakcie tego etapu złamał się maszt, a cztery łódki wycofały się w pierwszych godzinach po starcie z różnych powodów technicznych.

 

Po naprawieniu bomu bałem się jechać na maksimum możliwości, wybrałem inną trasę, starałem się żeglować delikatnie, ale mimo to jacht cały czas szedł w ślizgu” – mówi Radek, zadowolony z odkrywania potencjału swojej nowej jednostki, choć zdecydowanie niezadowolony z wyniku klasyfikacji pierwszego etapu. „Płynąłem 12-14 węzłów, to naprawdę dobre prędkości na Mini. Mam za sobą ponad dobę wspaniałej żeglugi. Nie spałem wcale, większość trasy sterowałem ręcznie, bo przy szkwalistym wietrze i postawionym spinakerze trzeba było bardzo uważać” – dodaje. „Oczywiście szkoda, że zostaje mi wyłącznie walka o kwalifikację do Mini Transat, a nie o miejsce na górze stawki, jestem zły, ale takie rzeczy się zdarzają i muszę się z tym pogodzić.”

 

Nie wiadomo jeszcze, czy naprawa złamanego spinakerbomu będzie możliwa w porcie etapowym. Czasu na nią jest niewiele – start drugiego etapu w sobotę, 1 sierpnia.

 

Milka Jung

 

Klasyfikacja 1 etapu Transgascogne: http://transgascogne.geovoile.com/2015/?leg=1

Pozycje jachtów online: http://transgascogne.geovoile.com/2015/

 

Informacje na bieżąco: https://www.facebook.com/calbudTEAM

 

Strona organizatora regat: http://www.transgascogne.com

Twitterhttps://twitter.com/transgascogne

Facebookhttps://www.facebook.com/pages/Transgascogne-650

Komentarze