Transat Jacques Vabre 2015

0
478

 

Jak nakazuje tradycja, w niedzielę 25 października rozpocznie się kolejna edycja Transat Jacques Vabre. Po ponad tygodniu imprez wokół portu Paul Vatine w Le Havre, cztery klasy biorące udział w 12-tej edycji wyścigu wyruszą do Itajai w Brazylii, największego producenta kawy na świecie.

 

Przez ostatnie 22 lata Le Havre miał zaszczyt gościć zawodników biorących udział w TJV: „Dla miasta Le Havre Transat Jacques Vabre to wielka impreza morska i wielkie wydarzenie, które odbywają się co dwa lata. Le Havre dopnie wszystko na ostatni guzik, by móc przywitać 350.000 gości, którzy zgromadzą się  wokół Paul Vatine między 17 a 25 października 2015 r.” – powiedział Edouard Philippe, zastępca burmistrza Le Havre

 

Drugi raz TJV zakończy się  w Itajai. „Itajai będzie ponownie gospodarzem Transat Jacques Vabre, jednej z największych imprez żeglarskich na świecie. Czujemy się zaszczyceni i szczęśliwi. Dziękuję za powierzenie organizacji wyścigu. Nie możemy się doczekać, by powitać was wszystkich w naszym mieście.” – mówi Jandir Bellini, burmistrz Itajai.

 

Cztery klasy, czterech byłych zwycięzców, 5400 mil morskich transatlantyckiego wyścigu

 

Podczas nadchodzącej edycji TJV pojawi się duża liczba znaczących i dobrych zawodników wśród czterech klas jednokadłubowców, wielokadłubowców o długościach w zakresie 12, 18 do 21 metrów: Class 40, Multi 50, Imoca i Ultime.

Wszystkie jachty wyścigowe będą kierowane przez dwóch kapitanów, będą miały jedną linię startu i dokładnie taką samą trasę do pokonania – 5400 mil z Le Havre do Itajai. „W wyścigu wezmą udział jedne z najnowszych i najpiękniejszych morskich klas wyścigowych i wszystkie wystartują z jednej linii. Wygląda na to, że 12-ta edycja będzie ekscytująca!” – wyjaśnia Manfred Ramspacher.

 

Poprzedni laureaci powiedzieli:

 

„Wspaniale wspominam edycję  Transat Jacques Vabre 2013; to coś wyjątkowego, aby zakończyć jako zwycięzca w Itajai i przy tak wspaniałej atmosferze! Z niecierpliwością czekam na edycję 2015.” – Sébastien Rouges (GDF Suez) zwycięzca w Class40  Transat Jacques Vabre 2013.

 

„Dla mnie Transat Jacques Vabres reprezentuje jedno z pierwszych doświadczeń, Transat w 2013 roku był moją 5 edycją. Format wyścigów, żeglowanie we dwójkę jest jednym z najpiękniejszych, ponieważ masz z kim dzielić się doświadczeniami, wrażeniami i przeżywacie raz wielką przygodę … i, oczywiście, dzielicie się zwycięstwem. W przyszłym roku Transat będzie figurował w moim grafiku wyścigów i będę tam licząc na zwycięstwo.” – Erwan Le Roux ((FenêtrA kardynał) zwycięzca w klasie Multi50  Transat Jacques Vabre 2013.

 

„Transat Jacques Vabre jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla klasy IMOCA. Miałem szczęście wygrać ostatnią edycję z Jean Le Camem. To są niesamowite wspomnienia, zwłaszcza ciepłe powitanie w Itajai. Setki ludzi przyszły tam, by nas zobaczyć. To był wspaniały czas. Pojawię na starcie następnego Transat Jacques Vabre, na pewno. Jestem zdecydowany bronić mojego tytułu!” – Vincent Riou (PRB), zwycięzca klasy Imoca Transat Jacques Vabre 2013.

 

„Transat Jacques Vabre 2013 pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń w mojej karierze żeglarskiej. To był pierwszy raz w historii wyścigu, kiedy płynęliśmy do Itajai w południowej Brazylii; 5400 mil i to nie byle jakiego wyścigu. Trasa wyścigu jest bardzo wymagająca. Team Gitana pojawi się na starcie następnego Transat Jacques Vabre, ale innym jachcie. Staniemy za sterami ostatniego nabytku Gitana: na 60-metrowym jednokadłubowcu. Transat Jacques Vabre będzie pierwszym oficjalnym wyścigiem na nowym jachcie, który swoją premierę będzie miał w czerwcu 2015 roku; będzie to bardzo odmienne doświadczenie od tego  z 2013 roku, ale równie ekscytujące patrząc na listę wpisów.” – Sébastien Josse ( Edmond de Rothschild ) zwycięzca klasy MOD70 Transat Jacques Vabre 2013.

Komentarze