„Tomahawk TeamBAKISTA” najszybszą jednostką na Pomorzu Zachodnim!

0
549
Wyścig australijski o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie i Puchar Kuriera Szczecińskiego dla Najszybszej Jednostki ma niezmiernie bogatą tradycję. Wśród jego zdobywców znaleźć można same sławy zachodniopomorskiego i polskiego żeglarstwa regatowego, w tym m.in.: Kazimierza Haskę, Kubę Jaworskiego, Jerzego Siudego,Wojciecha Jacobsona, Jerzego Karpińskiego, Jerzego Paszka, Zbigniewa Zbroję, Jerzego Madeję, Marka Muzykiewicza.
 
Tegoroczna, 66. już edycja Regat zgromadziła na starcie w dniu 4.10.2014 r. 40 jednokadłubowych jednostek (balastowych i balastowo-mieczowych) z Polski i z Niemiec, w tym byłych i aktualnych medalistów Mistrzostw Polski w klasach KWR i ORC (m.in. Kingfisher, Bryza 33, Antidotum, Master 3), a także prowadzony przez doświadczonego J. Olszewskiego jacht klasy Delphia 24.
 
„Tomahawk TeamBAKISTA” (zdobywca trofeum z 2010 r. i 2013 r.) na pewno zaliczany był do zdecydowanych faworytów wyścigu. Warunki wietrzne okazały się dla szczecińskiego teamu idealne (8-12 węzłów, w porywach do 15 węzłów). Po dość ryzykownym starcie Tomahawk objął prowadzenie jeszcze na kursie pod wiatr. Co prawda na pierwszym nawietrznym znaku przewaga skrzydlatej jednostki nie była jeszcze imponująca (ok. 40-50 sekund), ale na kursach z wiatrem Tomahawk dość szybko rozpoczął budowanie bezpiecznej przewagi, dosłownie tracąc kontakt z konkurencją i ostatecznie pewnie wygrywając wyścig z przewagą ponad jednej mili nad Delphią 24.
 
Dla jachtu Tomahawk to trzecia Błękitna Wstęga Jeziora Dąbie w ostatnich 5 latach! Warto przypomnieć, że w międzyczasie jacht zdobywał już Błękitną Wstęgę Zatoki Pomorskiej, Zalewu Kamieńskiego i Zalewu Szczecińskiego. 
 
„Tomahawk TeamBAKISTA” płynął w następującym składzie:
1) Maciej Gonerko – cotrymer żagli przednich, pitman,
2) Artur Jączkowski – trymer żagli przednich,
3) Marek Prokopiak – pitman, fałowy,
4) Tomasz Tetela – trymer baksztagów, operator kamer,
5) Remigiusz Zgrych – trymer grota,
6) Patryk Zbroja – sternik
 
To jednak jeszcze nie koniec sezonu, już w najbliższy weekend szczecinianie wybierają się do Hamburga, gdzie na Jeziorze Alster będą walczyć o kolejne punkty w Pucharze Świata ISAF w formule meczowej.
 
Sponsorem załogi TeamBAKISTA jest Spółka HORYZONT.
 
Jedną ze sztandarowych marek spółki jest doskonale znany nie tylko na polskim rynku sklep żeglarski BAKISTA, z główną bazą w Szczecinie. Oferta sklepu, to kilkadziesiąt tysięcy produktów najlepszych światowych i polskich producentów, (w tym regatowa odzież włoskiej marki SLAM),  atrakcyjne cen i jedyny w swoim rodzaju katalog, który można zamawiać również w sieci (bakista.pl). Spółka jest również jedynym w Polsce przedstawicielem prestiżowych marek jachtów żaglowych Hanse, Dehler, Moody, a także jachtów motorowych: Bella Boats i Fjord.
 
Partnerami załogi TeamBAKISTA są:
 
– Polish Match Tour (PMT) – pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych rozgrywany od 2007 roku. W sezonie 2014 cykl składa się 6 imprez, rozgrywanych na akwenach województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, Świnoujściu, Wolinie i Kamieniu Pomorskim. Regaty zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. W 2014 r. rozgrywana jest ósma edycja cyklu. Pierwszy raz w historii cyklu rozegrane zostaną dwie imprezy rangi mistrzowskiej. W lipcu w Świnoujściu odbyły się Mistrzostwa Europy, a we wrześniu w Szczecinie – PMT organizuje Mistrzostwa Polski w match racingu. Dodatkowo dwie imprezy w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim zostały oficjalnymi kwalifikacjami do Alpari World Match Racing Tour.
 
– Enterprise Logistics – spółka transportowa z siedzibą w Reptowie k/Szczecina;
 
– Miasto Szczecin – team bierze udział w projekcie „Szczecin_z całego serca polecam. AMBASADOR” promującym markę SZCZECIN FLOATING GARDEN,
 
Partnerami medialnym załogi są: ogólnopolski magazyn „ŻAGLE”

Komentarze