To już rok rejsu jachtu „Solanus”

0
428

W ciągu ostatniego roku załoga Solanusa dokonała wielkich wyczynów żeglarskich pokonując Przejście Północno-Zachodnie oraz opłynęła Przylądek Horn. Przypomnijmy, że podczas pokonywania lodów Przejście Północno-Zachodniego załoga płynęła w składzie kapitan Bronisław Radliński, Roman Nowak, Witold Kantak, Monika Witkowska, Damian Chorążewicz. Natomiast nieprzejednany Przylądek Horn opłynęła w składzie kapitan Bronisław Radliński, Roman Nowak, Witold Kantak, Antoni Bigaj, Włodzimierz Palmowski, Jarosław Pietras.

Prawie każdy port to spotkania z Polonią. Solanus jest bardzo entuzjastycznie przyjmowany przez mniejsze grupy Polaków jak np. w Nuuk na Grenlandii jak i przez setki Polaków w dużych aglomeracjach jak to było np. w Vancouver w Kanadzie. Warto podkreślić, że w rejsie uczestniczyli również przedstawiciele władz Rzeczypospolitej Polskiej: na odcinku Los Angeles-San Diego dołączyła do załogi Pani Joanna Kozińska-Frybes – Konsul Generalny RP w Los Angeles wraz synem Janem Jakubem, oraz na odcinku Buenos Aires (Argentyna) – Colonia (Urugwaj) Pan Jacek Bazański – Ambasador RP w Buenos Aires.

Podczas rejsu Solanus odwiedził wiele krajów: Polska, Dania, Norwegia, Wyspy Owcze, Islandia, Grenlandia, Kanada, Stany Zjednoczone Ameryki, Meksyk, Ekwador, Chile, Argentyna, Peru, Urugwaj.

Trudno opisać wszystkie sytuacje i przygody, które spotkały dzielną załogę Solanusa podczas 365 dni rejsu. Na pewno można znaleźć wiele ważnych dla wyprawy momentów takich jak awaria i naprawa silnika na nabrzeżu portu w Ilulissat na Grenlandii, niezwykle trudne było spotkanie z zimnem i lodami Przejścia Północno-Zachodniego, sztormy po minięciu Aleutów na Oceanie Spokojnym, 41 dni bez dobijania do portu na odcinku Galapagos-Valparaiso oraz sztormy podczas opływania Przylądka Horn.

W dzienniku pokładowym Solanusa jest zapis o przepłynięciu ponad 22.000 mil morskich. Jest to więcej niż obwód kuli ziemskiej wzdłóż równika, który wynosi 40.077 km tj. 21.630 mil morskich. Do Gdańska zostało załodze jeszcze do przepłynięcia około 9.500 mil morskich. Będziemy ich witać w połowie października.

Można pogratulować kapitanowi Bronisławowi Radlińskiemu i załodze jachtu Solanus wysokich umiejętności żeglarskich i podkreślić dzielność jachtu Solanus udowodnioną w najtrudniejszych warunkach żeglowania morskiego.

Partnerzy Rejsu „Morskim szlakiem Polonii 2010-2011”:
Totalizator Sportowy Sp. z o.o.
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

Rejs „Morskim szlakiem Polonii 2010-2011” odbywa się pod patronatem:
– Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej – Radosław Sikorski
– Minister Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej – Adam Giersz
– Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Ewa Mes
– Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki
– Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Dorota Jakuta
– Prezydent Miasta Bydgoszcz – Rafał Bruski
– Polski Związek Żeglarski

Patronat medialny Rejsu „Morskim szlakiem Polonii 2010-2011”:
– TVP Polonia
– TVP Bydgoszcz
– Miesięcznik Żagle
– portal www.zagle.com.pl
– portal Turystyka.Gazeta.pl
– serwis Kolumber.pl

więcej o rejsie: www.solanus.pl
– aktualna pozycja
– zdjęcia
– nagrania wideo

 

Komentarze