TJV: Macif znów w natarciu

0
513

 

Po przymusowym postoju w Peniche, 85 kilometrów na północ od Cascais (Lizbona), François Gabart i Michel Desjoyeaux wraz z ekipą techniczną zdołali naprawić usterkę. Macif już odzyskał dziesięć mil dzięki sporej prędkości.  Maitre CoQ (Beyou-Pratt) nadal prowadzi wśród jednokadłubowców IMOCA, ale liderzy muszą mieć oko na Safran (Guillemot-Bidégorry), któremu udało się odbić bardziej na południe i trafić dogodniejsze warunki. PRB (Riou-Le Cam) i Cheminées Poujoulat są tuż za nim. Wśród Class40 GDF SUEZ pozostają na czele z przewagą ok. 10 mil nad Alex’em Pellą i Pablem Santurde’m na Tales Santander 2014. Jeśli chodzi o MOD70, prowadzą Sébastien Josse i Charles Caudrelier wyprzedzając o 85 mil Sidney’a Gavignet’a i Damian’a Foxall’a.

W drodze do La Coruna jest z kolei duet Gaetano Mura i Sam Mansard na Bet 1128 (Class 40), którym złamał się maszt. Na szczęście kapitanowie zdołali podnieść maszt ponownie i kontynuować rejs, ale mimo wszystko zmierzają do La Coruña, od której dzieli ich około 150 mil pod wiatr. Muszą naprawić niektóre przewody elektryczne wewnątrz masztu, które uległy uszkodzeniu oraz hak na Solent. Brytyjski kapitan Brian Thompson i Mike Gascoyne (Caterham Challenge) poinformowali, że niewiele brakowało, a doszłoby do kolizji z Bet1128, gdyż znajdowali się zaledwie kila metrów od nich, gdy zdarzył się ten incydent z masztem. Thompson powiedział: „Byliśmy tuż za Bet 1128, gdy ich maszt spadł bezpośrednio przed nami. Na szczęście znajdowałem się na pokładzie i udało się uniknąć zderzenia. Mam nadzieję, że chłopcy na pokładzie są cali.”

Cztery kolejne łodzie zgłaszają problemy techniczne

Dalsze uszkodzenia dotknęły cztery jednostki: trzy Class 40, GDF SUEZ, Tales Santander 2014 i 11th Hour Racing, oraz jeden Multi 50 Actual.

 

GDF SUEZ (CLASS40)

Niedługo po opuszczeniu Roscoff znajdujący się w czołówce Sébastien Rogues i Fabien Delahaye zdali sobie sprawę, że stracili dwie istotne łopatki wiatrowe na szczycie ich masztu. Duet zaplanował pit-stop na hiszpańskim wybrzeżu, aby dokonać szybkiej naprawy. Według raportu pozycji z godz. 14.00 nadal prowadzili z przewagą 18 mil.

Actual (Multi 50)

Liderzy wśród Multi50 Yves Le Blévec i Kito de Pavant potwierdzili, że postanowili zrobić przystanek techniczny na Maderze. Technik Ronan Deshayes będzie na miejscu, aby im pomóc. Przystanek ma być krótki. O godz. 14.00 Actual prowadził w rankingu wyprzedzając o 39 mil FenêtreA-Cardinal (Erwan Le Roux-Yann Elies).

Tales Santander 2014 (CLASS40)

Hiszpanie Alex Pella i Pablo Santurde zajmujący siódmą pozycje na Tales Santander 2014 także planują zatrzymać się w La Coruna po uszkodzeniu łożyska na ster burcie. Dwóch hiszpańskich żeglarzy przewiduje, że powinni dotrzeć do La Coruna jutro, ale nie są w stanie przewidzieć, jak długo potrwa naprawa.

11th Hour Racing (CLASS40)

Kierownictwo Transat Jacques Vabre otrzymało potwierdzenie od Hannah Jenner (GB) i Roba Windsora (USA), że ich sztag uległ uszkodzeniu. Dopiero na miejscu dokonają pełnej oceny usterki. Jenner donosi: „O 9.45 rano płynęliśmy pod wiatr ok. 16-17 węzłów, gdy rozległ się głośny huk. Nasz sztag odczepił się na szczycie masztu sprawiając, że Solent spadł do wody. Odzyskaliśmy żagiel i uratowaliśmy platformę. Kierujemy się z powrotem do Brestu, gdzie podejmiemy ostateczną decyzję w sprawie naszego statusu w wyścigu.” Brest znajduje się około 150 mil na północny wschód od miejsca, w którym doszło do incydentu.

 

Źródło: www.transat-jacques-vabre.com 

Komentarze