TJV: kolejne problemy zawodników

0
528

Multi50 Maitre Jacques, który znajdował się w czołówce klasy Multi50 podczas tej edycji Trasant Jacques Vabre, musiał udać się do La Coruña w północno-zachodniej Hiszpani. Trimaran został uszkodzony na prawej burcie.

W sobotę o 13.30 Maitre Jacques przemierzał morze w towarzystwie wiatru o sile 25 węzłów i niemal 5 metrowych fal. Nagle francuski duet usłyszał trzask. Okazało się, że łódź została uszkodzona. Natychmiast opuścili grot pozostawiając ORC (mały sztaksel). Zdecydowali, że skierują się do La Coruna. Loïc Fequet poinformował w komunikacie radiowym: „Płynęliśmy z prędkością między 20 a 28 węzłów. Usłyszeliśmy głośny trzask. Po kilku sekundach zorientowałem się, że pływak na prawej burcie został uszkodzony. Jesteśmy w drodze do La Coruna. Jesteśmy bardzo rozczarowani, ale na szczęście nikt nie jest ranny. Noc była dość ciężka, wiatr wiał 40 węzłów i więcej. Nie jesteśmy szczególnie zaskoczeni, chociaż łódź jest z 2005 roku.”

Do portu dotarli dziś o 9.00 rano. Po skontaktowaniu się z Sylvie Viant oficjalnie zrezygnowali dalszego udziału w wyścigu.Dla pozostałych wyścig trwa. IMOCA Open 60 i MOD 70 minęły najgorsze wichury. IMOCA zmagają się z portugalskimi wiatrami, a MOD70 są 240 mil morskich na zachód od Cabo ST Vincent na południowo-zachodnim brzegu Portugalii.

Class40 znów wyruszyły w drogę. Wcześnie rano, o 4.00 czasu francuskiego GDF SUEZ jako pierwszy opuścił Roscoff. Zawodnikom towarzyszył północno-zachodni wiatr o sile 25 węzłów, który stopniowo słabł do 12 węzłów. Zawodnicy Class40 mają sprzyjające warunki, by szybko wyjść z Zatoki Biskajskiej, a pasaty są na tyle korzystne, że liderzy wyścigu powinni bez problemu płynąć w kierunku Wysp Zielonego Przylądka.

Kolejna prognoza pogody zapowiada system wysokiego ciśnienia w okolicy Lizbony. MOD70 już go ominęły. IMOCA Open 60 właśnie znajdują w jego strefie. Macif na 32 mile przewagi nad PRB, za nim znajduje się Safran, którego dogania Maitre CoQ.

Wśród Multi50 Arkema – Aquitaine wciąż próbują umknąć depczącym im po piętach Actual i FenêtréA Cardinal. Między prowadzącymi Roucayrol – Riffet, a Le Roux-Elies jest ok. 20 mil różnicy. W klasie MOD70 prowadzi Edmond de Rothschild 45 mil przed Oman Air-Musandam, który znajduje się nico dalej na północ bliżej obszaru wysokiego ciśnienia.

 

Źródło: www.transat-jacques-vabre.com 

Komentarze