TJV: Jacht spakowany, załoga niedługo w Polsce

0
510

Jacht ENERGA już spakowany do transportu statkiem. Nie była to prosta operacja, tym bardziej, że do spakowania jest sześć jachtów, które z brazylijskiego portu, będącego metą regat Transat Jacques Vabre 2013, wyruszą niebawem z powrotem do Europy. Pakowanie oznacza sprzątnięcie kabiny, zapakowanie wszystkiego, co tam było, w torby, skrzynie i inne pojemniki oraz przeniesienie do kontenera. A także, a raczej przede wszystkim, demontaż masztu i kila. Do obydwóch tych operacji potrzebny jest specjalistyczny sprzęt (odpowiednich rozmiarów dźwig. Ponieważ Itajai jest portem, w którym wcześniej cumowały jachty regat Volvo Ocean Race, posiada on całą infrastrukturę niezbędną do obsługi dużych jachtów. (M.in. z tego względu został przez organizatorów wybrany na port docelowy regat transatlantyckich.)

obraz nr 1

Gutek pilnuje pakowania masztu. / fot. Shuttersail.com

Galerie zdjęć można obejrzeć tu:

http://energasailing.pl/zdjecia/demontaz-masztu-fot-shuttersail-com/

oraz tu:

http://energasailing.pl/zdjecia/operacja-kil-fot-shuttersail-com/

Ekipa ENERGA Sailing zakończyła większość prac. Wszystkie sześć jachtów IMOCA popłynie z Itajai do francuskiego Lorient. Stamtąd najprawdopodobniej polski jacht, również na pokładzie statku, zostanie przewieziony do Gdańska. Załoga, Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski, niedługo wraca do Polski. Powitanie polskich żeglarzy odbędzie się na lotnisku Okęcie, 10 grudnia, około godziny 1720. Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców! Będzie możliwość otrzymania regatowych gadżetów oraz uzyskania autografu Gutka i Świstaka.

obraz nr 2

fot. Shuttersail.com

Na trasie regat pozostają jeszcze dwa jachty Class 40  – EcoElec (Eric Darni / Florent Bernard) miał do mety dziś rano jeszcze 180 Mm, oraz 11th hour Racing (Hannah Jenner / Rob Windsor), 560 mil do mety.

 

A tak wyglądają mikołajkowe dekoracje w mieście portowym Itajai:

obraz nr 3

Źródło: http://energasailing.pl

Komentarze