Tajemnice Kanału Elbląskiego – Co kryją magiczne wrota?

0
1026

Dowiecie się tego w ciągu kilku minut oglądając nasz nowy film. 
Aby cały system Kanału Elbląskiego funkcjonował bez zakłóceń został bowiem wyposażony w magiczne wrota – śluzy, jazy i wrota bezpieczeństwa.

 

Na górnym poziomie wodę utrzymują jazy w Buczyńcu, Miłomłynie i Iławie. Znajdziemy je także przy śluzie Zielona i w Ostródzie przy starym młynie oraz na ujściu Drwęcy w Samborowie. jako jedyna, śluza mała Rus nie posiada kanału obiegowego z jazem i to zastawki we wrotach śluzy spełniają role upustu dla jeziora Szeląg Wielki.

Dlaczego do planu zdjęciowego wybraliśmy śluzę i jaz Zielona?

  1. Wszystkie pozostałe jazy są w jakimś stopniu zmechanizowane – w Zielonej w pierwotnej formie.
  2. W Miłomłynie i Ostródzie jazy są oddalone od śluz i przesłonięte zabudową – w Zielonej mieszczą się w jednej panoramie kamery.

Casting na animację wygrała natomiast śluza w Miłomłynie, wyprzedzając w ostatniej rundzie Ostródę.

Wrota bezpieczeństwa pozwalają zabezpieczyć chroniony odcinek przed niekontrolowanym napływem wody lub wykonać niezbędne prace konserwacyjne. Spośród istniejących wybraliśmy te na grobli karnickiej jako najciekawsze i najtrudniej dostępne. W Buczyńcu oglądają je wszyscy przybywający tam turyści a w Miłomłynie często odwiedzają je… anonimowa Kasia i jej wielbiciel.
obraz nr 2

Już wkrótce ponownie szlak zostanie otwarty dla żeglugi. Wszystkie śluzy zostały poddane generalnemu remontowi i zautomatyzowane. Teraz tylko wobec braku prądu lub „na specjalne życzenie” będą obsługiwane ręcznie. Przy wrotach zainstalowano specjalne wyłączniki bezpieczeństwa albowiem ze „zdalną „ obsługa nie pogawędzimy już a o bezpieczeństwie trzeba pamiętać.
obraz nr 3

Zapraszam na film.

 

 

Sławek Dylewski

Za zgodą: http://navicula.org.pl 

Komentarze