Szymon Kuczyński – podsumowanie pierwszego tygodnia na oceanie

0
688

Dokładnie 7 dni temu Atlantic Puffin opuścił Las Palmas. Zgodnie z planem wystartował razem z regatami Atlantic Really for Crusiers (ARC) i żegluje razem z nimi. Szymon pokonał na Maxusie 22 w ciągu tego tygodnia ponad 870 mil morskich.

obraz nr 1

Początkowo zmagał sie z silnymi szkwałami związanymi z obszarem niskiego ciśnienia, który przemieszczał się z obszaru północnego Atlantyku nad Półwysep Ibersyjski. Obrał kurs na południowy-zachód tak by dostać się  w strefę pasatów. 29 listopada skręcił na zachód i żegluje już stałym wiatrem z siłą 15-20 węzłów. Warunki pogodowe są stabile choć Szymon narzeka jeszcze na zminę zafalowania po przejściu nizu, a dziś wspominał w swoich codziennych relacjach o dużym zachmurzeniu i zwiazanymi z tym silniejszymi podmuchami wiatru do 7 w skali Beuforta.

Dwa dni temu widział ostatni jacht z regat ARC – Loni 2. Od wypłynięcia z Cran Canarii Szymon utrzymywał się razem z jachtami regat mimo tego, że Atlantic Puffin jest minimum 3 metry mniejszy niż najmniejsza jednostka startująca. Ponadto wszyskie jachty z ARC mają na pokładzie minimum 2 osoby (wymagania dla startujących jednostek).

obraz nr 2

Szymon czuje się dobrze. Pierwsze dni na pokładzie to przyzwyczajenie się do życia w ciągłych przechyłach. Po wpłynieciu w pasat testuje najlepsze ustawienia żagli aby osiagać najlepsze wyniki. Na zmiane żegluje pod spinakerem, genakerem oraz fokami-bliźniakami. W okresach z wiekszym wiatrem refuje grota i zmienia przedni foka na mniejszego kliwra. Monotonię pasatowej żeglugi urozmaica sobie czytając oraz słuchając muzyki (co więcej edukuje muzycznie delfiny!).

Zapraszamy do obejrzenia materiału który ukazał się w TVN24 w dniu startu Szymona:


www.zewoceanu.pl 

 

Komentarze