Szwedzkie poczucie humoru

0
574

Za zgodą Jerzego Kulińskiego  www.kulinski.navsim.pl 

Mówią, że Szwedzi to ponuracy, ale tylko do pierwszych trzech Carlsbergów Elefantów. A mnie imponuje ich wysublimowane poczucie humoru. Marek Zwierz przysłał mi dwie „nawigacyjne” fotki, z których ta przedstawiająca prawą stronę toru mnie urzekła. Także dlatego, że czuję się być monarchistą i bardzo mi się podoba szwedzka Następczyni Tronu (obejrzyjcie jej fotki w internecie). 

I tak sobie myślę, że gdyby komuś przyszło do głowy tak poprawić szczytowy znak nawigacyjny polskiej zielonej pławy, to dwaj Markowie z wydziału oznakowania nawigacynego gdyńskiego urzędu morskiego potraktowaliby to jako … profanację/wandalizm. 
A tak na marginesie – większość szwedzkich znaków nawigacyjnych to własność samorządów 🙂
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
 
————-
 
 
Nawigacja nauką ścisłą
Fakt, nawigacja jest nauką ścisłą, ale czy trzeba ją traktować śmiertelnie poważnie? Chyba nie, jeżeli spojrzy się na pierwsze zdjęcie. Z pewnością powinna być skuteczna, o czym świadczy zdjęcie drugie.
Oba obrazki zrobione zostały w szwedzkich szkierach, gdzieś na południe od Oxelosund. Zupełnie nie mam pojęcia o co mogło chodzić autorom ukoronowanej pławy. Mam nadzieję, że wielu członków klanu SSI będących jednocześnie znawcami Szwecji, w końcu bandera na rufie zobowiązuje, będzie mogło mi tę tajemnicę wyjaśnić. Jeżeli nie, to i tak ciekawostka warta jest zobaczenia. Zresztą ta pława nie stoi gdzieś na uboczu, a znajduje się na głównej szkierowej autostradzie.
 

.

.
O tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze świadczy drugie zdjęcie. Chodzi o skałkę 1 m pod powierzchnią wody mniej więcej 20 m od znaku, niemal na środku stosunkowo wąskiego wejścia do szkierowej zatoczki. W standardowym atlasie map tego rejonu skałka nie jest zaznaczona. Ręcznie digitalizowane w budynkach Politechniki Gdańskiej mapy znanej firmy są wprawdzie dokładne, ale przy takich szczegółach przesunięcie przeszkody o kilka metrów jest możliwe, ale ma zasadnicze znaczenie w takich miejscach. Prawidłowo zaznaczone jest tylko w przewodniku – książce. Jednym słowem najlepszym sposobem ostrzeżenia jest właśnie namalowanie znaku na skale z nadzieją, że znak zostanie w porę zauważony. 
Może potraktować ten krótki tekst jako początek serii „Nietypowe Znaki Nawigacyjne”? Początek kolekcji? Wspólnie z Gospodarzem SSI czekamy na następne zdjęcia.
Marek Zwierz
——————————————————————————–
Fotografia do komentarza NIE BUDZIĆ ŻÓŁWI !
 
 

 

 

Komentarze