Szkolenie regatowe 505 w Gdyni

0
602

W dniach 23 – 24 marca odbyły się w Gdyni pierwsze warsztaty dedykowane żeglowaniu na małych jachtach regatowych. Organizatorem szkolenia było Polskie Stowarzyszenie Klasy 505. 

Celem pierwszego dnia warsztatów było przybliżenie początkującym załogom tajników związanych z regatowym żeglowaniem na 505. Doświadczeni koledzy omówili w praktyce podstawy ustawienia i trymowania „pięćsetpiątki”. Zagadnienia prezentowane w praktyce dotyczyły masztu, jego elementów i ustawień. Następnie zaprezentowano sposób pomiaru i oznaczania podstawowych ustawień 505 dla różnych warunków wiatrowych. Omówiono zależności pomiędzy działaniem różnych elementów takielunku i ich wpływ na kształt pędnika. W drugiej część sobotniego spotkania, w przytulnej sali kominkowej Yacht Klubu Stal, zaprezentowano wybrane filmy prezentujące technikę prowadzenia łódki i trymowania żagli w różnych warunkach wiatrowych. Kolejne godziny poświęcono na omówienie najczęściej popełnianych błędów na podstawie materiałów filmowych z treningów oraz Mistrzostw Polski rozegranych w roku 2012. Każdy uczestnik otrzymał olbrzymia ilość wiedzy i doświadczenia. Mamy nadzieję, iż dzięki temu uda nam się przyśpieszyć proces żeglarskiej edukacji, zwłaszcza początkujących załóg, nad którymi chcemy roztaczać szczególna opiekę.

Po zakończeniu warsztatu spotkaliśmy się w jednym z gdyńskich pub-ów, gdzie w miłej atmosferze kontynuowaliśmy wymianę żeglarskich (i nie tylko) doświadczeń. „Gdynia Klinik” była niezbędna także w niedzielę rano, zwłaszcza tym, których niedzielny poranek zastał w sopockich klubach.

Niedziela była dniem dedykowanym strategii, taktyce i przepisom regatowym. Tą część warsztatów poprowadził Pan Adam Jankowski – doświadczony trener i sędzia regatowy. W trakcie tego panelu załogi otrzymały ogrom wiedzy w bardzo przystępnej i atrakcyjnej formie. Poruszone zagadnienia dotyczyły meteorologii, zmian wiatru i ich wykorzystania oraz przepisów regatowych. Nie było to jednak suche szkolenie z żeglarskich paragrafów. Olbrzymia wartości przyniosły nam komentarze „Coacha” – dzięki temu dostaliśmy solidną porcję regatowych „tips & tricks”.

W szkoleniu wzięli udział nie tylko żeglarze z „pięćsetpiątek”. Klasa 505 jest klasa wyjątkowo otwartą, wszyscy starają się koleżeńsko dzielić wiedzą i doświadczeniami. Nikt niczego nie ukrywa, do poruszanych problemów staramy się podchodzić z pełnym zaangażowaniem. Udział w szkoleniu był bezpłatny i otwarty. Każdy mógł do nas dołączyć – przyszli koledzy żeglujący na Omegach, Korsarzach, klasie Star oraz Nautica 450. W opinii wielu uczestników, byłoby świetnie gdyby każda klasa organizowała podobne przedsięwzięcia oraz budowała ducha koleżeńskiej współpracy.

Serdecznie dziękujemy Yacht Klub Stal za udostępnienie sali kominkowej i infrastruktury Klubu, niezbędnej do przeprowadzenia szkolenia.

Bardzo dziękujemy właścicielowi firmy Grawer Group S.C. za pokrycie kosztów pracy trenera.

Podziękowania należą się Alinie i Emili – Wasze domowe wypieki sprawiły, iż czas spędzony na szkoleniu upłynął nam jeszcze przyjemniej.

Mamy nadzieję, iż organizując tego typu przedsięwzięcia uda nam się zachęcić jak najwięcej osób do ścigania się na małych jachtach regatowych.

Kolejnym etapem szkolenia będą warsztaty organizowane na wodzie. Planujemy, przed każdymi regatami, organizować dzień treningowy. Treningi z wykorzystaniem pontonu, wskazówkami „na żywo” i zapisów wideo pozwolą nam szybko budować silną flotę na wysokim poziomie żeglarskim.

Wiele materiałów szkoleniowych dotyczących tematów poruszonych w czasie warsztatów znajdziecie na stronie Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505 w dziale Doskonalenie pływania 505

Tabele trymu, na której pracowaliśmy, znajdziecie w dziale Tabele trymu.

W najbliższych dniach na stronie i naszym profilu facebook pojawią się zdjęcia z Kliniki.

Pozdrawiamy serdecznie,

PSK 505

Komentarze