Szczecinianie walczyli w Berlinie!

0
416

W poniedziałek, w dniu 28.05.2012 r. na wodach rozlewiska rzeki Havel w Berlinie odbył się tradycyjny wyścig o Puchar Max-Oertz-Preis. Na starcie stanęło około 50 jachtów, głównie o regatowych konstrukcjach. Wśród takich jednostek jak Melges 24, Streamline, Grand Surprise, T-Boat, czy 11 MOD, znalazły się dwa szczecińskie jachty: „Big Magia” (ze sternikiem Januszem Olszewskim) oraz „Tomahawk” (czyliAmbasadorzy Szczecina z Patryk Zbroja Yacht Racing Team). Oba jachty należały do grona faworytów z tym zastrzeżeniem, że „Tomahawk” jako pretendent do miana najszybszego jachtu, natomiast „Big Magia” w klasyfikacji przeliczeniowej wg niemieckiej formuły wyrównawczej tzw.  „Yardstick”. 

Niestety, letnia i bezwietrzna aura pokrzyżowała ambitne plany szczecińskich załóg. Z uwagi na brak wiatru organizatorzy zmuszeni byli od razu do podjęcia decyzji o skróceniu trasy. 
Po dość dobrym starcie na tzw. kursie wolnym „Tomahawk” przewodził stawce, aż do boi zwrotnej. Żegluga w tych warunkach była niezwykle trudna. Wąskie przejście między wyspami, niestabilny kierunek wiatru i jego minimalna siła to znacznie większe wyzwanie niż żegluga przy stałej sile np. 10-12 węzłów. Niemniej, Polacy zacięcie walczyli o utrzymanie prowadzenia również na kursie pod wiatr. Ilość manewrów, w tym zwroty przez sztag, oraz stawianie i zrzucanie genakera była większa niż w czasie regat meczowych… Ostatecznie „Tomahawk” musiał uznać wyższość większych konstrukcji, lepiej radzących sobie w tych warunkach i zameldował się na mecie na 3 miejscu, za Bijou (typ – Grand Suprise) oraz Koi (11 meter one design). Fakt – podium, ale apetyty i możliwości na pewno były większe. 
Po słabszym początku wyścigu bardzo dobrze w zmiennych warunkach radziła sobie załoga „Big Magii”, która ostatecznie zajęła 4 miejsce w czasie przeliczeniowym (w tej klasyfikacji „Tomahawk” był 12).
Zwycięstwo w obu klasyfikacjach w tych warunkach bezapelacyjnie przypadło załodze jachtu Bijou (typ Grand Surprise). 

Załoga jachtu „Tomahawk” płynęła w następującym składzie:
1) Karina Rostek – trymer baksztagów,
2) Krzysztof Beltrani – trymer grota,
3) Łukasz Czaja – masztowy,
4) Maciej Gonerko – pitman,
5) Patryk Zbroja – sternik,
6) Krzysztof Żełudziewicz – trymer żagli przednich;

Wsparcie lądowe:
7) Bogdan Wrzesień – dyrektor ds. logistyki,
8) Marek Wilczek – media;

Zapraszamy do galerii zdjęć autorstwa Marka Wilczka na nasz profil na FB:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=446653135344726&set=a.446648145345225.107430.152117631464946&type=1&theater

Partnerami załogi są:
MARINA HOTELE sp. z o.o. – profesjonalna marina jachtowa w Szczecinie oraz przedstawiciela jachtowej marki SUNBEAM w Polsce 
polski przedstawiciel włoskiej marki odzieży żeglarskiej SLAM 
SZCZECIN FLOATING GARDEN – Team bierze udział w projekcie Ambasador Szczecina 
polski przedstawiciel brytyjskiej firmy HOLT produkującej profesjonalny osprzęt żeglarski. 
Polish Match Tour – to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych

Komentarze