Święto Morza w Gdyni – zaczynamy w tę sobotę!

0
513

 

Już w najbliższą sobotę – 21 czerwca – startuje w Gdyni Święto Morza. Zapraszamy na oficjalną inaugurację oraz inne wydarzenia najbardziej morskiego tygodnia w Polsce.

Druga edycja Święta Morza rozpocznie się o godz. 12 przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Na maszt powędruje flaga Święta Morza, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przekaże klucz do miasta Neptunowi, a „Błyskawica” zagrzmi wystrzałami. Potem uczestnicy uroczystości udadzą się statkami Urzędu Morskiego w Gdyni na wody Zatoki Gdańskiej, aby oddać hołd tym co odeszli na wieczną wachtę. Po powrocie udadzą się do Alei Żeglarstwa Polskiego do gdyńskiej mariny, gdzie odsłonią tablicę poświęconą legendarnej żeglarce, „Pierwszej damie Bałtyku”, kapitan Teresie Remiszewskiej.

obraz nr 1

Zakończenie uroczystości odbędzie się w siedzibie Fundacji Helios (w budynku Jacht Klubu Morskiego Gryf) podczas spotkania żeglarskiego połączonego ze zwiedzaniem wystawy poświęconej admirałowi Józefowi Unrugowi.

Inauguracja rozpocznie oficjalnie Święto Morza w Gdyni – imprezę, która potrwa do 29 czerwca. Jej program (którego szczegóły znaleźć można na stronie www.swietomorza.eu) obejmuje niemal 50 wydarzeń o morskim charakterze. Są wśród nich m. in. pokazy ratownicze i antyterrorystyczne, zwiedzanie statków, żaglowców i okrętów, dni otwarte uczelni, instytutów i muzeów morskich, wystawy, spotkania, bezpłatne rejsy jachtami i wiele innych.

Pierwsza edycja Święta Morza odbyła się w Gdyni w ubiegłym roku. Impreza nawiązuje do Świąt Morza, które odbywały się w tym mieście przed drugą wojną światową.

Organizatorzy: Miasto Gdynia, Liga Morska i Rzeczna, Marynarka Wojenna RP, Pomorski Związek Żeglarski, Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, Akademia Morska w Gdyni, Urząd Morski w Gdyni i Miasto Jastarnia. 

Patroni medialni: TVP Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Sailbook.pl, eRatusz, Namiary.

 

 

Komentarze