ŚWIETNA WYSTAWA O WAŻNEJ WYPRAWIE

0
716

 

obraz nr 1

Do końca listopada br można oglądać w holu Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica przy ulicy Podgórnej 15/16 w Szczecinie otwartą w 27 ubiegłego miesiąca wystawę fotograficzną pn „STARYM do Narwiku i na Spitsbergen”. Ekspozycję świetnych zdjęć, ukazujących przebieg tegorocznej żeglarskiej wyprawy poza północny krąg polarny oraz piękno odwiedzanych miejsc w Norwegii, na archipelagu Lofotów oraz na Spitsbergenie przygotowali jej uczestnicy.

obraz nr 2

Fot. Mapa Wyprawy Narwik

Wyprawa, zorganizowana dla uczczenia 70 lat polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim  zrealizowała wszystkie założone cele. W 75-lecie walk Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich o Narwik jacht „Stary”, wzorem „Zewu Morza” i „Mariusza Zaruskiego”, pierwszych polskich jachtów, które w roku 1958 przekroczyły Krąg Polarny, zawinął do Narwiku, a jego załoga złożyła kwiaty na cmentarzu wojennym w Hakvik, pobrała do urny ziemię z pola bitwy celem przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzepówkach w Zakopanym, a w Muzeum Wojny pozostawiła kopię tablicy pamiątkowej „Narwik 1957” zamontowanej na szczecińskiej Alei Żeglarzy. Wkrótce po opuszczeniu portu Narvik, w fiordzie Rombaken, gdzie został zatopiony ORP „Grom” zwodowano wieniec poświęcony pamięci polskich marynarzy uczestniczących w kampanii norweskiej. Po dotarciu do archipelagu Svaldbard, w Stacji Polarnej im. Stanisława Siedleckiego w fiordzie Hornsund na Spitsbergenie (77o 00’N, 15o 33’E) pozostawili tablicę pamiątkową ufundowaną przez PŻM i Fundację Pro Publico Mare przypominającą, że to szczeciński statek „Ustka” w roku 1957 dostarczył tam sprzęt i materiały potrzebne do budowy tej najdalej wysuniętej na północ polskiej placówki badawczej.

obraz nr 3

Jachtem dowodził kpt. Maciej Krzeptowski. W kilkuetapowej wyprawie , trwającej od 30 maja do 9 sierpnia br (75 dni),  uczestniczyło w sumie 42 osoby, w tym 24 uczennic i uczniów z zachodniopomorskich szkół. Przebyto w sumie 4200 mil morskich, w znacznej mierze po trudnych nawigacyjnie akwenach, w dalekich od komfortowych warunkach polarnej żeglugi. Patronat nad rejsem zorganizowanym z inicjatywy Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin sprawował prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

obraz nr 4

To właśnie prezydent Piotr Krzystek, w towarzystwie kpt. Macieja Krzeptowskiego i gospodarza Książnicy Szczecińskiej dyr. Lucjana Bąbolewskiego, dokonał otwarcia wystawy określając rejs mianem wielkiego wydarzenia, a wystawę wspaniałym wspomnieniem przeżyć jego uczestników. Kpt. Maciej Krzeptowski podziękował licznie przybyłym na wernisaż za wsparcie okazywane w trakcie całego rejsu „staremu jachtowi, staremu kapitanowi i młodej załodze” dodając, że wystawa jest właśnie podziękowaniem za to wsparcie, a jednocześnie takim wydłużeniem tego magicznego rejsu.

obraz nr 5

W trakcie wernisażu kpt. Krzeptowski podziękował sponsorom rejsu, a członkom załogi, którzy po raz pierwszy przekroczyli krąg polarny przekazał od Neptuna oryginalne dyplomy chrztu polarnego potwierdzające nadanie im indywidualnych imion. Uroczystość wzbogaciła nagrodzona brawami, ilustrowana wyświetlanymi na ekranie slajdami, kapitańska relacja o rejsie.

Zygmunt Kowalski

zdj. Janusz Charkiewicz i Zygmunt Kowalski

Komentarze