STS „Generał Zaruski” na pokładzie regat SailBook Cup 2014!

0
701

STS „Generał Zaruski” zaprasza na pokład – razem popłyńmy na SailBook Cup! Kilka wolnych miejsce czeka na chętnych, którzy chcą dołączyć do załogi gdańskiego żaglowca podczas regat.

Zgłoszenia przyjmuje stowarzyszenie Związek Miast i Gmin Morskich pod adresem zmigm@zmigm.org.pl. Informacji udziela też Biuro Armatorskie MOSiR – kontakt na www.zaruski.pl. Ilość miejsc ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń!

Zapraszamy!

 

 

 

Opis projektu

 

WRACAMY NA MORZE

 

 

Po niemal 4 latach żmudnego procesu rewitalizacji, 30. Października 2012 roku, w obecności prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, podniesiono banderę na STS Generał Zaruski, który następnie wpłynął dumnie na Motławę na czele żeglarskiej parady, witany przez tysiące gdańskich gimnazjalistów, mieszkańców miasta i turystów. W ten sposób dokonało się dzieło ratowania tej zasłużonej jednostki, a sam jacht rozpoczął w tym roku pisanie nowej karty swych dziejów, jako ważny element procesu kształcenia młodych żeglarzy oraz miłośników morza.

 

Ale to już historia. Za nami pierwszy po odbudowie sezon żeglarski. Jacht bardzo dobrze wypełniał swą edukacyjną misję, a w czasie kilkunastu rejsów pełnomorskich i wielu krótszych wypraw na Zatokę Gdańską, przez jego pokład przewinęły się setki młodych żeglarzy, zarówno z Polski jak i z Europy. Braliśmy udział m.in. w regatach The Tall Ships Races, zlocie Baltic Sail w Gdańsku i Hanse Sail w Rostocku, odwiedzając po drodze Sassnitz. W obecnym sezonie wzięliśmy udział m.in. w „Hanseatic Day in Luebeck” i ponownie zawitamy na „Hanse Sail” w Rostocku. Odbędą się również cztery rejsy w ramach unijnego projektu żeglarskiego MAST, a Zaruski będzie gościem kilku znaczących imprez i zlotów (jak choćby „Operation Gdynia Sails”). W czasie krótkich postojów w Gdańsku, jacht będzie także dostępny dla zwiedzających. Jeśli ktoś chciałby obejrzeć żaglowiec i poznać jego historię, zapraszamy nad Motławę.

 

Znaczenie STS Generał Zaruski dla polskiego żeglarstwa jest ogromne. Drewniany, tradycyjny, kecz gaflowy, z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego, został zbudowany w Szwecji za pieniądze pochodzące ze składek członków Ligi Morskiej i Kolonialnej. Jacht miał być pierwszą z serii dziesięciu bliźniaczych jednostek stanowiących polską flotę edukacji żeglarskiej. Ambitne plany przerwał jednak wybuch II wojny światowej. Wojnę jednostka spędziła w Szwecji. W styczniu 1946 roku została sprowadzona do Polski i przez prawie 60 lat morskiej służby przez jej pokład przewinęły się tysiące młodych żeglarzy, a wśród nich takie znakomitości jak Teliga, Baranowski, Pieńkawa czy Paszke.

Od 2003 r. ten piękny, historyczny żaglowiec stał bezczynnie i popadał w ruinę.

STS Generał Zaruski jest ostatnią istniejącą jednostką tego typu w Polsce i jedną z niewielu w Europie. Dopuszczenie do bezpowrotnej straty tego zabytkowego żaglowca byłoby niewybaczalnym zaniechaniem,  sprzeniewierzeniem się pamięci generała Mariusza Zaruskiego i jego bogatego dorobku życiowego.

W listopadzie 2008 roku wołającym o ratunek żaglowcem zainteresowały się władze Miasta Gdańska. Po uzyskaniu ekspertyzy Polskiego Rejestru Statków, że jacht nadaje się do odbudowy, odkupiły jednostkę i uruchomiły program jej rewitalizacji.

Projekt ratowania „Generała Zaruskiego” spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem społecznym i życzliwym zainteresowaniem mediów. Wspierają go też niekwestionowane autorytety: kpt. Krzysztof Baranowski, polarnik Marek Kamiński i żeglarski mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz.

Po przywróceniu do eksploatacji STS Generał Zaruski ponownie służy wychowaniu i edukacji morskiej młodzieży. Jest też ważną częścią programu pracy profilaktycznej z młodzieżą zagrożoną demoralizacją i wykluczeniem społecznym, do czego świetnie się nadaje, ze swoim tradycyjnym osprzętem, wymagającym zbiorowego skoordynowanego wysiłku. Jednostka służy także programom młodzieżowej wymiany europejskiej oraz utrwalaniu pamięci o wybitnych dokonaniach generała Mariusza Zaruskiego.

 

Proces odbudowy Zaruskiego można śledzić na stronie www.zaruski.pl

 

Dane techniczne:

  • Długość kadłuba – 25,32 m
  • Szerokość – 5,88 m
  • Zanurzenie – 3,26 m
  • Powierzchnia ożaglowania – 327 m²
  • Załoga – 25 osób
  • Rok budowy – 1939
  • Typ – kecz gaflowy
  • Właściciel – Miasto Gdańsk
  • Port macierzysty – Gdańsk
  • Armator – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku

 

Komentarze