STS „Fryderyk Chopin” wraca do Polski!

0
403

STS „Fryderyk Chopin” po nieszczęśliwych zdarzeniach z października pozostawał w brytyjskim porcie Falmouth. 24 czerwca może jednak wyruszyć w rejs w kierunku Polski, tak aby ostatniego dnia czerwca uczestniczyć w paradzie żaglowców w Szczecinie. Impreza organizowana jest z powodu objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej z dniem 1 lipca 2011 roku.

„Fryderyk Chopin” po długiej przerwie jest gotowy do rejsu. Przeprowadzono remont jednostki (koszty pokrył ubezpieczyciel statku, którym jest PZU), dzięki czemu jest on sprawny i przygotowany technicznie do rejsu. Ponadto posiada komplet dokumentacji, w tym najważniejsze świadectwo klasy i kartę bezpieczeństwa. Jednak mimo takiego przygotowania „Fryderyk Chopin” nie mógł wyruszyć w drogę, ze względu na nałożony na niego areszt.

Areszt nałożony został na wniosek właściciela kutra „Nova Spero”, który holował „Fryderyka Chopina” do brytyjskiego portu w Falmouth, gdy ten podczas sztormu stracił dwa maszty.

Armator statku starał się o uchylenie aresztu. Starania te zakończyły się powodzeniem i w piątek 24 czerwca „Fryderyk Chopin” wyruszył w rejs do Polski (dystans pokona w około 5-6 dni). Uchylenie aresztu przez sąd możliwe było w przypadku, gdy armator statku złożył gwarancję bankową, jako zabezpieczenie roszczenia właściciela kutra, a w późniejszym czasie pokryje koszty holowania (wypłaci odpowiednią kwotę armatorowi).

Marek Ziarkiewicz
Redakcja SailBook.pl

Komentarze