Start Transat Jacques Vabre w czwartek. ENERGA rusza na podbój Atlantyku

0
450

Po wielu kłopotach związanych z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, regaty Transat Jacques Vabre wystartują ostatecznie w najbliższy czwartek 7 listopada o godz.13:00. Pierwotny termin początku rywalizacji był już dwukrotnie przekładany m.in. z powodu zbyt silnego wiatru, który zagrażał niektórym jednostkom. W klasie IMOCA Open 60., zadebiutuje polska załoga ENERGA Sailing w składzie: Zbigniew „Gutek” Gutkowski i Maciej „Świstak” Marczewski.

Od soboty w marinie we francuskim Hawrze trwały gorączkowe dyskusje dotyczące zmian w kalendarzu regat. Planowany na niedzielę start został przesunięty na następny dzień, który jednak również nie okazał się szczęśliwy dla organizatorów. Jak tłumaczył, dyrektor sportowy Transat Jacques Vabre, Manfred Ramspacher, było to podyktowane troską o załogi mniejszych jachtów, które w przeciwieństwie np. do polskiej ENERGI, mogłyby nie wytrzymać prognozowanych trudności.

Ostatecznie, w środowe popołudnie oficjalnie potwierdzono informację, która krążyła w kuluarach, że regaty rozpoczną się w czwartek, ponieważ dalsze oczekiwanie wcale nie musi przynieść znaczącej poprawy pogody. Z tej decyzji cieszą się polscy żeglarze, którzy będą ścigać się w klasie charakteryzującej się jachtami wytrzymującymi wymagające warunki sztormowe.

Informacje były dość zaskakujące, ponieważ zaraz po starcie przewidziano pit-stop w Roscoff, a jest to następny przystanek przed Ile de Quessant, dla wszystkich trimaranów i dla klasy 40. My prawdopodobnie popłyniemy dalej. Zapytałem również o kontenery, które przez kilka tygodni dryfowały po Kanale Angielskim, ale podobno zatonęły, co jest bardzo dobrą informacją. Potwierdzam, startujemy jutro o 13:00 – powiedział skiper zespołu ENERGA Sailing, Zbigniew Gutkowski.

Tegoroczna edycja Transat Jacques Vabre na trasie Hawr (Francja) – Itajai (Brazylia) przypada na jubileusz 20-lecia regat. Udział w niej wezmą 44 załogi, podzielone na 4 klasy żeglarskie. Najszybsze zespoły zameldują się na mecie za około trzy tygodnie.

Więcej informacji znajduje się na stronach www energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl

***

Zbigniew „Gutek” Gutkowski, skiper jachtu ENERGA, jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, Imoca Open 60 oraz Eco 60. Jest ambasadorem programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing.

Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq. To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały – carbon/ nomex, długość – 18,28 m, szerokość – 5,94 m, zanurzenie – 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby – 3200 kg, liczba siłowników – 2, dodatkowe urządzenia – 2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe – przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały – PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu – 28 m, powierzchnia żagli na wiatr – 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem – 550 m2.

Transat Jacques Vabre

Regaty Transat Jacques Vabre odbywają się na trasie łączącej od wieków Francję i Amerykę Południową. Od roku 1993, co dwa lata, pomiędzy Hawrem i jednym z południowoamerykańskich portów, najlepsi z najlepszych sprawdzają siebie i swoje jachty, wypływając jesienią na „szlak kawy”. W tym roku regaty odbędą się po raz 11., w 4 klasach: IMOCA Open 60, Open 40, Multi 50, MOD 70. Trasa liczy 5450 mil morskich (Le Havre – Itajai), a prestiżowy wyścig obchodzi dwudziestolecie istnienia.

ENERGA Sailing – wspiera młodych żeglarzy

ENERGA Sailing to jeden z programów z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzonych przez Grupę ENERGA w ramach programu Energa Sport. Celem ENERGA Sailing jest promowanie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Zachęcić młodzież do żeglarstwa mają wybitni sportowcy, m.inZbigniew Gutkowski, których Grupa ENERGA zaangażowała do projektu oraz których wspiera w ich sportowej rywalizacji o rekordy i medale. Start „Gutka” na jachcie ENERGA w samotniczych okołoziemskich regatach Vendée Globe w listopadzie 2012 stanowił początek ENERGA Sailing. Wiosną 2013 pod tym samym szyldem ruszył program edukacji żeglarskiej. Jest to program edukacyjno-sportowy realizowany przez okręgowe związki żeglarskie i w pierwszej edycji skierowany do dzieci z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W każdym z rejonów lokalnymi patronami programu są polscy olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy  Przemysław MiarczyńskiAnna Weinzieher, Piotr Myszka oraz Łukasz Przybytek Paweł Kołodziński. Zajęcia w ramach ENERGA Sailing są bezpłatne, co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika.

Komentarze