SPOTKANIE KLUBU ŻEGLARZY SAMOTNIKÓW

0
725

W dniu 22 września br. odbyło się spotkanie Klubu Żeglarzy Samotników. Tradycyjnie firma CSL udostępniła salę konferencyjną oraz zapewniła napoje i ciastka. W trakcie spotkania przyjęto dwóch nowych członków – Jerzego Kuśmidra i Włodzimierza Bylińskiego. Zgodnie z tradycją, każdy z kandydatów przedstawił krótko swoją historię samotnego żeglowania, otrzymał krawat i znaczek klubowy oraz dokonał wpisu do Księgi Wpisów jako dowód oficjalnego członkostwa w Klubie.

 

Jerzy Kuśmider – kapitan jachtowy od 1975r. Działacz klubów żeglarskich w Warszawie (Pałac Młodzieży, PTTK Bryza, SKŻ PW) i PKM w Gdańsku. Absolwent Politechniki Warszawskiej 1976. Od 1977 na emigracji. Mieszka w Vancouver(Kanada) od 1981. Właściciel i budowniczy jachtu „Varsovia”. Od 1985 roku, odbył liczne rejsy, głównie samotne po Pacyfiku, ok. 50 tys. Mm. Działacz polonijny. Autor książki: „Samotnie przez Pacyfik – „Varsovią” na Hawaje”, współautor „Morskim szlakiem Polonii 2010-201” oraz autor licznych publikacji w Kanadzie, USA i Polsce.

Koordynator powitań w Vancouver jachtów, które przepłynęły przez Przejście Północno-Zachodnie – Northwest Passage: s/y „NEKTON”, „STARY”, „SOLANUS”.

Za koordynację powitania i pobytu bydgoskiego jachtu „Solanus” w Vancouver otrzymał „Medal Prezydenta Bydgoszczy za szczególne zasługi dla miasta Bydgoszcz”.

Współorganizator obchodów ROKU WAGNERA 2012 oraz Światowego Zlotu na Karaibach – Beef Island, BVI- „Władysław Wagner Sailing Rally 2012”.

 

Włodzimierz Byliński to armator i kapitan jachtu „Kulfon II” (Carter 30), na którym w w okresie od 25.07.2011 do 05.06.2012 przepłynął z Polski na Karaiby i powrotem (11.500 Mm. z tego samotnie 7.400 Mm.). Samotne żeglarstwo rozpoczął w roku 2007 startem w Regatach Unity Line. Rok później dwa rejsy samotne – Visby na Gotlandzie

(700 Mm.) oraz z Le Havre we Francji do Leixoes w Portugalii (886 Mm.). Rok 2009 to trzy rejsy samotne na morzu Śródziemnym – 1.700 Mm., natomiast w roku 2010 samotny rejs z Grecji do Szczecina – 3.600 Mm.  Łącznie przepłynął samotnie 14.400 mil morskich.

 

4 października br. rozpocznie się wielka żeglarska bitwa pomiędzy Zachodem i Wschodem – jednocześnie z portów w Świnoujściu i Gdańsku wyruszą dwaj samotni żeglarze – Krystian Szypka na jachcie „Sunrise”, który będzie reprezentował Zachodniopomorskie oraz  Jacek Zieliński na jachcie „Quick Livener” reprezentujący województwo pomorskie. Szczegóły tego projektu podał kpt. Krystian Szypka. Przedsięwzięcie jest realizowane przez zespół OceanTEAM Atlantic Challenges oraz zespół Sailbook.pl pod patronatem Klubu Żeglarzy Samotników oraz Yacht Klubu Polski i Polskiego Klubu Morskiego.

Koordynatorem całego projektu jest Radek Kowalczyk. Wygra ten, który najszybciej opłynie szwedzką wyspę Gotlandię i zamelduje się w gdańskim porcie. Żeglarze będą mieli do pokonania ponad 500 Mm. Obaj kapitanowie są członkami Klubu Żeglarzy Samotników.

Patronat nad tym wydarzeniem objęli: marszałek woj. zachodniopomorskiego, pan Olgierd Geblewicz oraz marszałek woj. pomorskiego, pan Mieczysław Struk; z pomocą Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Zachodniopomorskiego Związku Żeglarskiego.

 

Kpt. Krystian Szypka jest również współzałożycielem Yacht Klubu Polski w Świnoujściu. Trzykrotnie ukończył najtrudniejsze polskie samotnicze regaty pełnomorskie – „Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”. W 2011 roku zrealizował projekt Sunrise Europe Challenge opływając w 20 dni Europę Zachodnią z Gibraltaru do Świnoujścia.

 

Na spotkaniu uhonorowano również Edwarda „Gale” Zająca wyróżnieniem „SAMOTNY ŻERGLARZ roku 2012” za udział w regatach „Jester Azores Challenge 2012”. To prestiżowe regaty atlantyckie małych i trochę większych jachcików od 6,00 do 9,00 m   Edward Zając jest  najaktywniejszym polskim żeglarzem samotnym na Bałtyku.

 

Z okazji uroczystości oficjalnego przyjęcia do Klubu Żeglarzy Samotników kapitana Jerzego Kuśmidra z Vancouver, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Vancouver  – Krzysztof Czapla przekazał członkom Klubu najserdeczniejsze pozdrowienia i życzenia kolejnych wspaniałych rejsów, podczas których – jak dotychczas – promowane jest nie tylko polskie żeglarstwo, ale także sławione jest imię Polski na wszystkich morzach i kontynentach. … „Podziwiając dokonania dzielnych polskich żeglarzy na kanadyjskim wybrzeżu Pacyfiku chciałbym wyrazić najgłębszy szacunek dla ich dokonań oraz złożyć niniejszym podziękowanie za szczególna promocję Polski oraz działalność na rzecz zbliżenia Polonii i Polaków za Granicą z Ojczyzną”…

 

 

kpt. Janusz Charkiewicz

 

 

 

Komentarze