Sportowa Akademia III Wieku – seniorzy są aktywni!

0
686

Na Przystani Klubu Żeglarskiego Horn Kraków trwają specjalne Kursy żeglarskie dla seniorów. Szkolenie to pozwolą uzyskać patent żeglarski dla 16 osób w wieku 60+. Uczestnicy projektu Sportowa Akademia III Wieku mają już za sobą zajęcia teoretyczne i teraz szlifują wiedzę i umiejętności na jachtach typu Omega pod czujnym okiem wykwalifikowanej Kadry instruktorskiej.

Uczestnicy mogą być również pewni miłego i spokojnego towarzystwa oraz wrażeń, których nigdy nie zapomną! Pływanie po jeziorach jest znacznie łatwiejsze i bardziej bezpieczne niż żeglowanie po morzach czy oceanach. Przede wszystkim żeglujemy tylko w ciągu dnia. Na jeziorze jest też mniejsza możliwość wystąpienia dużego sztormu, któremu towarzyszą silne wiatry i duże fale. Oczywiście nawet na jeziorze nie można lekceważyć pogorszenia pogody. Jeżeli jednak codziennie sprawdzamy prognozę i uważnie obserwujemy niebo, pływanie po jeziorze jest sportem bardzo bezpiecznym. Niezależnie od wieku żeglarstwo staje się pasją i sposobem na życie.
Jak widać Edukacja żeglarska nie musi ograniczać się do nastolatków.     Do zobaczenia na wodzie – niezależnie od wieku!! 
Projekt dofinansowywany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 „

Tai Chi dla osób starszych

Ukończenie 60 lat wcale nie oznacza, że mamy na bok odstawić ćwiczenia sportowe. Właśnie w tym wieku ciało potrzebuje ruchu, by jak najdłużej ciszyć się zdrowiem i dobrą formą. O tym przekonują się uczestnicy projektu „Sportowa Akademia III Wieku” prowadzonego przez Klub Żeglarski Horn Kraków.  

Kiedy myślicie o Tai Chi, prawdopodobnie przychodzi wam na myśl obraz starszego Chińczyka, który w satynowej „piżamie” wykonuje na łonie natury ruchy wyglądające co najmniej dziwnie. Tylko po co on to robi? Po co uczestnicy sekcji Tai Chi w Sportowej Akademii III Wieku wykonują powolne, a jednak bardzo rytmiczne ruchy o zmiennym kierunku, wymagające przenoszenia środka ciężkości ciała? Ćwiczą, ponieważ uprawianie Tai Chi obniża ciśnienie tętnicze krwi niemal tak samo, jak umiarkowanie intensywne zajęcia aerobowe. Trenując bowiem tę dyscyplinę wpływamy pozytywnie nie tylko na swoje ciało, ale i ducha.

Uczestnik Sportowej Akademii III Wieku, który ćwiczy Tai Chi, poprawia działanie wielu różnych układów organizmu: mięśniowego, oddechowego, krążenia czy kostnego! Ćwiczenia Tai Chi pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych związanych z artretyzmem, przywracają sprawność stawom i zwiększają ich wytrzymałość.

Zajęcia dla naszych seniorów są realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Regularnie uczestniczy w nich 16 osób w wieku powyżej 60. roku życia.

Miłosława Miłoń

Komentarze