Sport dzieci i młodzieży 2012: Gdańsk coraz wyżej

0
599

Przedstawiamy wyniki współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w 2012 roku. Program ten, prowadzony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, nosi nazwę Systemu Sportu Młodzieżowego. Miasto Gdańsk i gdańskie kluby zajmują czołowe miejsca w Polsce.

W klasyfikacji powiatów, Gdańsk zajął piąte miejsce w Polsce, za Warszawą, Poznaniem, Wrocławiem i Bydgoszczą. W porównaniu z 2011 rokiem, Gdańsk awansował o jedno miejsce, wyprzedzając Kraków.

Również o jedno miejsce, z piątego na czwarte, awansował AZS AWFiS Gdańsk w klasyfikacji najlepszych polskich klubów. Wyprzedził AZS Poznań.

W zawodach ogólnopolskich w 2012 roku punkty zdobyło 49 gdańskich klubów, o pięć więcej, niż rok wcześniej.

Gdańskie kluby zajmowały czołowe miejsca w klasyfikacjach poszczególnych dyscyplin sportu młodzieżowego w Polsce. Sekcje: lekkoatletyczna, szermiercza oraz judo kobiet, prowadzone przez AZS AWFiS Gdańsk, uplasowały się na drugich pozycjach. Druga była też sekcja gimnastyczna MKS Gdańsk, a trzecie miejsce zajęła sekcja judo mężczyzn w SGKS Wybrzeże Gdańsk. Kilka innych sekcji zajęło miejsca w czołowych dziesiątkach w innych dyscyplinach indywidualnych.

Gdańsk zanotował sukcesy również w sportach drużynowych. Siatkarki Energi Gedanii zostały mistrzyniami Polski juniorek, piłkarze Lechii zdobyli mistrzostwo Polski juniorów młodszych, a rugbiści Lechii zajęli na mistrzostwach Polski juniorów drugie miejsce.

Mieliśmy też w 2012 roku sukcesy międzynarodowe. Daria Pogorzelec, judoczka Wybrzeża, zajęła siódme miejsce na igrzyskach olimpijskich w Londynie w wadze 78 kg.

Tomasz Domański, judoka AZS AWFiS, zdobył srebrny medal na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Pradze. Miłosz Jankowski, wioślarz AZS AWFiS, zajął drugie miejsce w dwójce podwójnej wagi lekkiej na młodzieżowych mistrzostwach świata w litewskich Trokach.

Hanna Łyczbińska, florecistka Sietom AZS AWFiS, została mistrzynią Europy młodzieżowców w Bratysławie, a jej siostra Marta zajęła drugie miejsce. Wspólnie z Emilia Rygielską, Łyczbińskie zajęły w turnieju drużynowym pierwsze miejsce. Brązowymi medalistami w turnieju drużynowym na tych zawodach zostali Piotr Janda i Paweł Osmański.

Kamil Madej i Adam Lonski, brydżyści Gdańskiego Towarzystwa Brydżowego, zdobyli mistrzostwo Europy Par Juniorów na zawodach w duńskim Vejle.