Sopot Match Race 2013 – jubileuszowa 10. edycja regat

0
357

W dniach 14 – 18 sierpnia 2013 roku na wodach wokół sopockiego mola odbywać się będą jubileuszowe 10. regaty Sopot Match Race. Sopot będzie gościł sterników z czołówki światowego rankingu ISAF, m.in. zwycięzcę z ubiegłego roku, Francuza Pierre-Antoine Morvana, nr 3 światowego rankingu. Po raz kolejny w zawodach wystartuje Karol Jabłoński – najbardziej utytułowany żeglarz w polskim jachtingu, uczestnik regat o Puchar Ameryki.

Sopockie regaty podążają drogą największych światowych imprez żeglarskich. Nieprzerwanie od 10 lat budują i konsekwentnie umacniają markę jednego z najbardziej liczących się wydarzeń w światowym match racingu. Sopockie zawody to nadal najważniejszy międzynarodowy cykliczny projekt żeglarski w Polsce. Chcąc zachować wysoki poziom sportowy poprzednich edycji, także i w tym roku Sopot będzie gościł sterników z czołówki światowego rankingu ISAF. Po raz kolejny w zawodach wystartuje Karol Jabłoński – najbardziej utytułowany żeglarz w polskim jachtingu, uczestnik regat America’s Cup oraz Louis Vuitton Trophy, a także tegoroczny zwycięzca prestiżowych regat Giraglia Rolex Cup. Tytułu z ubiegłego roku bronić będzie dwukrotny zwycięzca regat Francuz Pierre Antoine Morvan, obecnie 3 skipper światowego rankingu.

Regaty odbywać się będą w najbardziej widowiskowej żeglarskiej formule – match racingu, tej samej, w której rozgrywana jest m.in. jedna z najważniejszych imprez w światowym żeglarstwie – regaty Pucharu Ameryki. Match racing to klarowne dla widzów, nawet tych nieznających żeglarskiego rzemiosła, pojedynki „jeden na jednego”. Dziennie odbędzie się około czterdziestu 20-minutowych, pasjonujących wyścigów, rozegranych na dystansie zbliżonym do połowy długości sopockiego mola.

Rywalizację zawodników obserwować będzie można zarówno bezpośrednio z wody, z jednostek pływających wokół areny regat, jak i z lądu – z trybuny zlokalizowanej w nowej marinie żeglarskiej na końcu mola lub z hotelu Sheraton Sopot oraz przylegającego doń Domu Zdrojowego, w których mieścić się będą biuro regat, strefa zawodników i gości oraz strefa VIP.

Analizę wyścigów wraz z bieżącym komentarzem na żywo prowadzić będą Waldemar Heflich, wybitny znawca jachtingu, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”, Dominik Życki – olimpijczyk w żeglarskiej klasie Star i jednocześnie dziennikarz sportowy, oraz Dariusz Urbanowicz, dziennikarz sportowy, znawca jachtingu.

Nad prawidłowym przebiegiem regat czuwać będzie międzynarodowe jury złożone z sędziów nominowanych przez Międzynarodową Federację Żeglarską ISAF, pod przewodnictwem Bartosza Gruszki.

Lista startowa oraz aktualna pozycja załóg w światowym rankingu ISAF World Match Racing Rankings:

1. Pierre Antoine Morvan, FRA, 3

2. Eric Monnin, SUI, 14

3. Joachim Aschenbrenner, DEN, 15

4. Reuben Corbett, NZL, 16

5. Dejan Presen, SLO, 35

6. Przemysław Tarnacki, POL, 38

7. Rafał Sawicki, POL, 44

8. Karol Jabłoński, POL, 97

9. Piotr Przybylski, POL, 581

10. Zwycięzca regat kwalifikacyjnych

Więcej na stronie: www.sopotmatchrace.pl.

Fot. sopotmatchrace.pl

Źródło: http://www.pozz.org.pl

Komentarze