Słynni piraci: Howell Davis

0
1292

Pirat Howell Davis był atrakcyjnym mężczyzną, który nie polegał jednie na władzy i broni, jak inni piraccy kapitanowie. Jako inteligentny i bystry człowiek uciekał się do wszelkiego rodzaju podstępów – wręczał łapówki, stosował przebrania i kamuflaż, aby uzyskać to, czego chciał. Chociaż jego kariera pirata była dość krótka, była naprawdę ekscytująca.

Skąd pochodził Howell Davis? Początek pirackiej kariery

Anglik z pochodzenia, całą młodość spędził na statkach. Wykazywał się talentem i niezwykłą zręcznością, czym zapracował na rangę oficera. W 1718 roku zaczął trudnić się piractwem. Słynny irlandzki pirat, Edward England, pochwycił slup z niewolnikami „Carogan”, na którym służył Davis. England i jego ludzie wywarli tak wielkie wrażenie na Howellu, że ten nie wahał się długo i dołączył do ich grona. Niemal natychmiast został kapitanem piratów, ponieważ Edward England podziwiał jego umiejętności, a że łagodność byłą jedną z dominujących cech Irlandczyka, przekazał dowództwo na „Cargoan” w ręce Davisa.

Pirackie podboje Howella Davisa

Piraci ruszyli w kierunku Brazyli, gdzie mieli sprzedać statek. Jednak załoga polubiła go na tyle, że naciskała na kapitana, aby zmienił decyzję. W końcu zamiast do Brazylii udali się na Barbados, aby sprzedać towar. Tam Davis został oskarżony o piractwo i spędził kilka miesięcy w więzieniu. Jednak ostatecznie wypuszczono go na wolność – okazało się, że brakuje twardych dowodów.

Kolejnym celem Davisa było Morze Karaibskie i wyspy Bahama. Jednak gubernator Bahamów, Woodes Rogers, nieco zmienił jego plany. Howell wszedł na pokład slupu Rogersa „Buck”, zbuntował załogę przeciwko kapitanowi, a sam zajął jego miejsce.

Davis i jego załoga zdobyli dwa francuskie statki handlowe na północy Hiszpanii. Drugi statek był dobrze uzbrojony, ale załoga dała się oszukać. Kapitan Davis zdecydował, że pierwszy przechwycony statek zostanie ucharakteryzowany na statek piracki. Wzniesiono piracką flagę, a załodze nakazano wymachiwać bronią tak, by wyglądali jak piraci. Przerażona załoga drugiego statku poddała się – nie padł nawet jeden strzał.

Najskuteczniej Howell działał w przebraniu. To była wyjątkowa umiejętność w tej profesji. Davis był doskonałym aktorem i potrafił blefować. Zwykle udawał łowcę piratów, aby oszukać nieostrożnych przeciwników. Charyzma i niezwykłe zdolności czyniły go bardzo popularnym i podziwianym wśród załogi.

Swoje dalsze kroki Davis skierował na wybrzeże Afryki Zachodniej W tym okresie dołączył do niego kolejny niezwykły pirat – Bartholomew Roberts. Piraci przechwycili statek przewożący niewolników, na którym Roberts służył jako trzeci oficer. Od tego czasu był wyjątkowym i uprzywilejowanym uczniem Davisa, aż do jego śmierci.


Pewnego razu Davis udał się do fortu Królewskiej Kompanii Afrykańskiej udając dżentelmena. Sprytnie oszukał lokalnego gubernatora, który zaprosił go na kolację. Gubernatora pojmano i musiał wykupić się z rąk piratów sporą sumką. 


Pirackie „osiągnięcia”

Howell splądrował wiele statków, w tym jeden bogaty holenderski statek. Jednak jego najlepszym łupem był „Saint James”, 26-działowy okręt wojenny. Oczywiście statek stał się nowym okrętem flagowym Davisa.

W końcu nastał taki dzień, w którym to Howell Davis został wywiedziony w pole. Zamierzał przekonać gubernatora Wyspy Principe, że jest łowcą piratów. Jednak wpadł w perfidną zasadzkę zastawioną w porcie na niczego nieświadomych piratów. Davisa postrzelono pięć razy, zanim portugalscy żołnierze brutalnie go zamordowali.

Było to w czerwcu 1719 roku. Howell zginął nagle, niespodziewanie. Po tym incydencie Roberts został wybrany na nowego kapitana. On i reszta rozwścieczonych piratów pomścili Davisa – spalili doszczętnie całe miasto.

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: http://www.thewayofthepirates.com

 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Samuel Bellamy

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze