Słynni piraci: Bartholomew Roberts

0
2415

Bartholomewa Robertsa opisywano jako wysokiego i przystojnego mężczyznę, który uwielbiał drogie ubrania i biżuterię. Często widywano go w eleganckiej, karmazynowej kamizelce oraz drogim kapeluszu, który zdobiło unikalne, czerwone pióro. Na piersi nosił ciężki złoty łańcuch z diamentowym krzyżem. Nawet podczas bitew był elegancko ubrany, a plotka głosi, że obrabował około 400 statków.

Historia Bartholomew Robertsa

Roberts, znany również jako Black Bart (Czarny Bart), podobnie jak wielu innych piratów, nie wybrał tej „profesji” z własnej woli. Urodził się w Południowej Walii jako John Roberts. Od dziecka pływał na statkach, przygotowując się do życia w Marynarce. Kiedy służył jako trzeci oficer na brytyjskim statku „Princess” transportującym niewolników, nieopodal wybrzeża Gwinei statek zaatakowali piraci. Howell Davis wziął Robertsa do niewoli i zmusił go, by przyłączył się do ich grona. Wkrótce Roberts odkrył, że nie był to wcale zły układ – a raczej świetna okazja. Wkrótce stał się pupilkiem Davisa.

obraz nr 1

Początek pirackiej przygody Barta Robertsa

W czerwcu 1719 roku Davis i kilku innych piratów zginęli w zasadzce. Pozostała załoga wybrała Robertsa na nowego kapitana pomimo tego, że znali go dość krótko. Wtedy też zmienił imię na Bartholomew – odtąd rozpoczęła się jego kariera pirata. Żeby pomścić śmierć Davisa piraci zniszczyli port, a następnie udali się w kierunku wybrzeży Brazylii, gdzie splądrowali wiele statków, w tym okrętów i zrabowali ogromne ilości towaru z portugalskiego statku.

Kolejnym obiektem na liście były amerykańskie kolonie. Najpierw Black Bart sprzedał cały zrabowany towar i statki skradzione w Nowej Anglii, następnie wraz z ludźmi doszczętnie zniszczył port w Nowej Funlandii. Roberts i jego ludzie spalili ponad 20 statków, które tam przechwycili. Jedynym wyjątkiem był francuski okręt z 26 armatami, o nazwie „Royal Fortune”. Odtąd Black Bart nazywał tak wszystkie swoje statki.


Chociaż Roberts sprawiał wrażenie spokojnego i racjonalnego człowieka, czasami bywał naprawdę bezduszny. Kiedyś przechwycił statek z 80 niewolnikami na pokładzie i spalił go wraz z nieszczęsnymi ludźmi na pokładzie. Zrobił to dlatego, że nie chciało mu się tracić czasu na uwalnianie niewolników z więzów. 


Obszar działania

Latem 1720 roku piraci pod dowództwem Robertsa wciąż żeglowali po wodach wzdłuż wybrzeża Ameryki i zanim dotarli na Karaiby, przechwycili jeszcze więcej statków. Podczas podróży do Indii Zachodnich nieustraszony kapitan sterroryzował 15 angielskich i francuskich statków. Wtedy też wpadł mu w ręce holenderski okręt z 42 armatami.

Jego podróż do Afryki nie powiodła się z powodu zbyt lekkich wiatrów, więc piraci wrócili na Karaiby, gdzie piracka flota plądrowała coraz więcej statków. Udało im się pojmać też gubernatora Martyniki. Piraci przejęli jego okręt, a mężczyznę powiesili, jako że był wrogiem Robertsa. Wkrótce potem kolejny „Royal Fortune” dołączył do floty. Był to francuski okręt z 52 działami.

W 1721 roku w końcu udało im się dotrzeć do Afryki, gdzie siali postrach w Nigerii i Liberii. W końcu przejęli statek „Onslow” należący do Royal Africa Company. Był to ostatni wielki łup – zbliżał się dzień sądu.

Śmierć Bartholomew Robertsa

Na początku lutego 1722 roku kapitan Challoner Ogle został wyznaczony przez Rząd Brytyjski do odnalezienia i pojmania Robertsa. Jego okręt „Swallow” ścigał Bartholomew od Kraibów. Piraci zakotwiczyli „Royal Fortune” w Cape Lopez, gdzie świętowali ostatnie zwycięstwo. Kiedy rozpoczęła się walka, pierwszy padł Bartholomew Roberts. Został postrzelony i zmarł na miejscu. Przerażona załoga wyrzuciła jego ciało do morza – zgodnie z jego życzeniem na wypadek śmierci.

Bez swojego kapitana piraci nie stawiali już oporu i poddali się. Zabrano ich do zamku Cape Coast, gdzie odbył się najgłośniejszy proces w dziejach piractwa. Wszyscy zostali straceni i tak zakończyła się Złota Era piratów.

 

Tłum. Izabela Kaleta

Żródło: www.thewayofthepirates.com

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Anne Bonny

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Samuel Bellamy

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze