Słynni piraci: Benjamin Hornigold

0
4608

Anglik Benjamin Hornigold jest typowym przykładem kapra z Karaibów, który zasilił szeregi piratów po zakończeniu hiszpańskiej wojny sukcesyjnej (w latach 1701-1714, po wygaśnięciu panującej w Hiszpanii linii Habsburgów, rozegrała się walka o tron). Przewrotny los zdecydował o tym, że stał się także łowcą piratów.

Kim był Benjamin Hornigold?

Ludzie opisywali go jako utalentowanego kapitana, który był bardziej uprzejmy dla więźniów niż swoich pobratymców. Najbardziej znanym towarzyszem Hornigolda był CzarnobrodyChoć niewiele wiadomo o jego życiu jako kapra, w okresie od 1715-1718 roku Hornigold był godnym uwagi liderem i kapitanem. Kiedy wojna się skończyła i znikło zapotrzebowanie na jego usługi, Hornigold wypłynął z New Providence i został kapitanem piratów. W jego załodze znalazło się wielu uzdolnionych piratów. Niektórzy, jak Samuel Bellamy, stali się później bardziej znani i bardziej skuteczni, niż on.  


Oczywiście, jego najbardziej znanym uczniem był legendarny Edward Teach, nazywany Czarnobrodym. Hornigod był świadom potencjału drzemiącego w Czarnobrodym, więc nagrodził Teacha statkiem, niewielką załogą i tytułem kapitana. W roku 1717 pływali razem jako partnerzy i splądrowali wiele statków na Morzu Karaibskim i kontynencie amerykańskim. Przechwycili także bogato zaopatrzony „Concorde”, który miał 26 dział. To był największy łup Hornigolda jako pirata, ale również ostatni.


Kapitan Hornigold – amnestia króla

Z nadejściem Woodesa Rogersa, który stał się gubernatorem Bahamów, wielu karaibskich piratów mogło otrzymać amnestię od króla. Hornigold postanowił z niej skorzystać, więc zostawił Czarnobrodego i pozostałych piratów i wrócił do New Providence. Był wiernym sługą, dlatego jego współpraca z Rogersem była doskonała i gubernator miał o nim wysokie mniemanie.

Śmierć Benjamina Hornigolda

Horingold został zatrudniony jako łowca piratów. Jego głównym celem był Charles Vane. Nigdy go nie pojmał, choć przyczynił się do powieszenia wielu innych piratów z Karaibów (poza Johnem Augerem, reszta z nich była mało znana). W 1719 roku, handlowa podróż do Meksyku stała się dla Hornigolda jego ostatnią. Niektórzy twierdzą, że statek rozbił się na rafie daleko od lądu, a on utonął wraz z całą załogą. Inni sugerują, że Hornigold został pojemny i zmarł w niewoli.

 

Fot. obraz olejny Wiesława Wilka – https://www.facebook.com/pages/Wieslaw-Wilk/299580956821046?fref=ts

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.thewayofthepirates.com 

 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny 

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody 

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Samuel Bellamy 

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze