Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody

0
3124

Mimo, że nie był najskuteczniejszy, nie budził największego lęku, nie był najbardziej znienawidzonym rabusiem, Czarnobrody jest prawdopodobnie najbardziej znanym piratem z Karaibów. W roli czarnego charakteru pojawiał się w wielu opowieściach, książkach i filmach.

Pochodzenie słynnego Edwarda Teacha

Ten angielski pirat urodził się ok. 1680 roku. Właściwie niewiele wiadomo o jego życiu, zanim został piratem. Spekuluje się, że urodził się w Bristolu w jakiejś szanowanej rodzinie, a jego prawdziwe nazwisko brzmiało Drummond. XVIII-wieczny autor, Charles Johnson, twierdził, że podczas wojny królowej Anny Teach pracował przez jakiś czas jako marynarz. Według innych źródeł, jako nastolatek opuścił Anglię i służył na Jamajce jako kaper podczas hiszpańskiej wojny sukcesyjnej.

Wygląd Czarnobrodego

Teach był wysokim mężczyzną, o szerokich ramionach. Nosił ciemne stroje, szeroki kapelusz i buty do kolan. Cechą jego wyglądu, która najbardziej rzucała się w oczy i wzbudzała lęk, była długa czarna broda, która zasłaniała prawie całe oblicze. Dla zabawy zwykł dzielić ją na pasma, a każde związywał wstążką w innym kolorze.

Co jeszcze w jego wizerunku rzucało się w oczy? Sześć pistoletów, zamocowanych na klatce piersiowej przy pomocy specjalnej przepaski, kordelas i kilka noży zamocowanych na pasie. Ponoć zbuntowanym załogantom wystarczyło spojrzeć na Czarnobrodego, by utracili rezon, ale mówi się, że pirat był bardzo hojny dla tych, którzy z nim współpracowali.

Teach był inteligentny i bystry jak na pirata, oraz dobrze wykształcony – potrafił czytać i pisać. Był również znany ze swojej słabości do kobiet – podobno miał około 14 żon, a tylko jego ostatnie małżeństwo z 14-letnią Mary Ormond było legalne.

Kariera piracka Edwarda Teacha

Około 1716 roku Czarnobrody rozpoczął pracę na statku kapitana Benjamina Hornigolda. Szybko przyswoił sobie profesję pirata, a w zamian za dobre wyniki otrzymał od Hornigolda własny slup i niewielką załogę. Duet Teach i Hornigold pływał razem, plądrując wiele statków. Ich ostatnim wspólnym łupem był „Concorde” – potężna 300-tonowa fregata, uzbrojona w 26 dział. Jednak wkrótce Hornigold wycofał się z piractwa i przekazał „Concorde” Czarnobrodemu, który zwiększył liczbę dział do 40 i przechrzcił okręt na „Queen Anne’s Revenge”.

Teach kontynuował przechwytywanie statków na Karaibach. Najbardziej epickim zwycięstwem było przejęcie potężnego okrętu wojennego HMS „Scarborough”, który jeszcze zwiększył sławę kapitana piratów.

W styczniu 1718 Czarnobrody kierował się w stronę Karoliny Północnej i znalazł nową bazę – na Wyspach Ocracoke. Spędzał czas na plądrowaniu przepływających tam statków, a rynek w pobliskim mieście był idealnym miejscem na pozbycie się skradzionych towarów. Piratowi udało się nawet przekupić miejscowego gubernatora Edena tak, że nie był ścigany za swoje zbrodnie.

Podczas podróży na Florydę Czarnobrody napotkał slup „Revenge”, dowodzony przez innego słynnego pirata – Stede’a Bonneta. Kapitanowie zaprzyjaźnili się i zgodzili się płynąć razem jako partnerzy w interesach. Jednak wkrótce Teach zdał sobie sprawę, że Bonnet był kiepskim przywódcą i niekonkurencyjnym piratem. Przekonał więc Bonneta, by przekazał rolę kapitana w ręce jego człowieka, a sam wsiadł na „Queen Anne’s Revenve” jako gość.

W tym okresie, Czarnobrody splądrował wiele statków, w tym slup „Adventure”, który dołączył do swojej floty. Gdy piraci opuszczali Karaiby, flota liczyła cztery statki i ponad 300 piratów.

W maju 1718 roku Teach zakotwiczył w pobliżu portu w Charles Town (obecnie Charleston) w Karolinie Południowej, gdzie przechwycił osiem statków, pełnych cennych rzeczy. Niektóre należały do bardzo ważnych ludzi.

Ponieważ liczba zgonów wśród jego piratów była wysoka, Czarnobrody wykupił z niewoli niektóre ważne osobistości, aby zajęli się opieką medyczną. Pod koniec miesiąca, kiedy piraci płynęli do Karoliny Północnej, utracili „Queen Anne’s Rvenge” – statek osiadł na mieliźnie w płytkich wodach Beaufirt. Wówczas Teach rozważał przyjęcie amnestii wzorem Hornigolda, jednak wcześniej dokonał zdrady: chciał pozbyć się Stede’a Bonneta. Przekonał go, aby również przyjął amnestię. Kiedy Bonnet udał się do Bath Town, Czarnobrody uwięził jego załogę na wyspie, zrabował wszystko, co miało jakąś wartość i czmychnął na „Adventure”. Później Stede uratował 30 rozbitków i ponownie przejął kontrolę nad „Revenge”. 

Czarnobrody – koniec legendarnego pirata

Tymczasem Teach wrócił do Bath Town, sprzedał cały łup, kupił dom i uzyskał przebaczenie od swojego „starego przyjaciela”, gubernatora Edena. Miejscowa ludność myślała, że oto jego dni jako pirata, dobiegły końca.

Jednak Czarnobrody nie mógł ułożyć sobie życia – był zmęczony udawaniem przykładnego obywatela. Zatem po kilku miesiącach powrócił do swojego starego zajęcia – piractwa – i nadal rabował statki w pobliżu swojej bazy. Miejscowi armatorzy obawiali się, że wzrośnie liczba piratów w regionie. Obawy nasiliły się, kiedy Ocracoke odwiedził inny słynny pirat, Charles Vane, aby pozdrowić swego starego przyjaciela.

Miejscowemu gubernatorowi, Alexandrowi Spotswoodowi, piraci grali na nerwach od dłuższego czasu, więc wysłał wojsko, aby pozbyć się Czarnobrodego. Dwa okręty wojenne, HMS „Pearl” i HMS „Lyme” miały otoczyć Teacha, ale okazało się, że wody, na których się zakotwiczył, były zbyt płytkie dla okrętów. Spotswood wyłożył pieniądze z własnej kieszeni, aby wynająć dwa slupy: „Ranger” i „Jane”. Dowodził nimi porucznik Robert Maynard. Zaatakował Czarnobrodego o świcie 22 listopada 1718 roku. Pirat zginął podczas bitwy, a kilku ocalałych piratów później skazano i powieszono.

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: http://www.thewayofthepirates.com/, http://en.wikipedia.org/

 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Samuel Bellamy

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze